Spacer online po Warszawie pod hasłem "Tu ginęli Żołnierze Wyklęci”
Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o żołnierzach wyklętych - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w przesłaniu z okazji dzisiejszego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spacer po Warszawie śladami Żołnierzy Wyklętych przygotowała Fundacja imienia Janusza Kurtyki.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to cenna inicjatywa, dzięki której każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, prawdziwie wolnej, niepodległej Polski. Tak o święcie upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia wypowiedział się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W przesłaniu opublikowanym przez MON z okazji jutrzejszego święta mówił o Żołnierzach Wyklętych. -
Ich nierówna, heroiczna walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest dla nas, Ich spadkobierców, wzorem patriotyzmu najwyższej próby - zaznaczył Błaszczak. Szef resortu obrony narodowej szczególnie zwrócił uwagę, że pielęgnowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych to nasz obowiązek.
-
Historia pokazała z jak szlachetnego kruszcu były wykute zasady i moralne prawa jakimi się kierowali. I choć ówczesne władze zrobiły wiele by ludzi, którzy odmówili im posłuszeństwa najpierw pozbawić wolności, a potem czci i honoru, by ich upokorzyć i poniżyć, a w końcu fizycznie wyeliminować, nasza pamięć o Żołnierzach Wyklętych przetrwała. Tę pamięć jesteśmy im winni i naszym obowiązkiem jest ją pielęgnować upowszechniając wiedzę o znaczeniu ich heroicznych postaw, dbając o wciąż odkrywane miejsca pochówku - powiedział szef MON.
Mariusz Błaszczak dodał, że zarówno on sam jak i Wojsko Polskie wspiera wszelkie inicjatywy służące upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych. Szef MON wspomniał również o konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod tytułem "Wdzięczni Bohaterom - Żołnierzom Niezłomnym", zachęcając przy tym do wzięcia w nim udziału.
Spacer po hasłem "Tu ginęli Żołnierze Wyklęci”Areszt Śledczy na warszawskim Mokotowie, siedziba NKWD, czy kwatera "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - to niektóre z miejsc związanych z kaźnią Żołnierzy Wyklętych. W Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych Fundacja imienia Janusza Kurtyki przygotowała spacer online śladem warszawskich bohaterów "Tu ginęli Żołnierze Wyklęci”.
Spacer poprowadzi Piotr Brulikis z Fundacji im. Janusza Kurtyki i wolontariusz Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Jak mówi opowie m.in. o więzieniu karno-śledczym, tak zwanym "Toledo", gdzie swoje doświadczenie nabierała Julia Brystygierowa, tak zwana Krwawa Luna, znana z okrutnych metod przesłuchań, m.in. Żołnierzy Wyklętych. Na terenie więzienia wykonywano egzekucje i grzebano więźniów, zasypując ich wapnem i ziemią. Na terenie więzienia jesienią ubiegłego roku ekipa profesor Krzysztof Szwagrzyk, z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazła szczątki ciał kilku osób.
Jak mówi Brulikis w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych nie można zapomnieć o kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie komunistyczni przywódcy zostali pochowani wraz z ich ofiarami. Dodaje, że w czasie stanu wojennego z mocy rozkazu z ministerstwa obrony narodowej wydano rozkaz grzebania w kwaterze „Ł” i „Ł2” zasłużonych dla władzy ludowej, funkcjonariuszy informacji wojskowej, czy UB, niszcząc w ten sposób zakopanych tam bezimiennie szczątki więźniów PRL, pochowanych tam pod koniec lat czterdziestych i pięćdziesiątych.
Spacer będzie można obejrzeć 1 marca o godzinie 19:00 na kanale YouTube
Fundacji imienia Janusza Kurtyki. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca na pamiątkę śmierci członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane od 10 lat. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej poprzez ustawę, której inicjatorami byli prezydent Lech Kaczyński i prezes IPN Janusz Kurtyka.