Wiadomości
Udostępnij:
Obligacje i umorzenie pożyczek miejskiemu szpitalowi. Ważne decyzje w Radomiu
-
26.08.2024 14:36
-
Aktualizacja: 06:25 27.08.2024
Ważne decyzje na sesji Rady Miasta w Radomiu. Radni zgodzili się na emisję obligacji - najprawdopodobniej we wrześniu na konto miasta trafi 130 milionów złotych. Samorządowcy zadecydowali też o umorzeniu dwóch pożyczek udzielonych miejskiemu szpitalowi. Chodzi o 5,6 mln zł.
Najprawdopodobniej we wrześniu na konto Radomia trafi 130 milionów złotych. Pieniądze pochodzić będą z emisji obligacji przychodowych. Zgodzili się na to miejscy radni.
- To decyzja, która ma ogromne znaczenie dla samorządowych finansów - tłumaczy skarbnik miasta Sławomir Szlachetka. - Zadłużenie, oczywiście zobowiązania zostają, natomiast pod względem wskaźnikowym, pod względem traktowania tego zadłużenia w budżecie jest to dla nas dużo korzystniejsze, ponieważ wyłącza te kwoty ze wskaźników, umożliwiając nam zwiększenie możliwości pożyczkowych, jak i też zabezpieczenia wkładów własnych w pozyskiwane środki zewnętrzne - mówi.
Radni niejednomyślni ws. obligacji
Zdaniem przewodniczącego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Artura Standowicza, emisja obligacji nie poprawi złej sytuacji finansowej miasta.
- Kolejne zadłużenie miasta Radomia, kolejne obciążenie na kolejne lata, które będzie generowało straty po stronie miasta. Ja, tak samo jak i Klub Prawa i Sprawiedliwości, stoimy na stanowisku, że przede wszystkim trzeba uporządkować na początek finanse miasta Radomia, wprowadzić plan naprawczy dla finansów miasta Radomia, a potem ewentualnie sięgać po kolejne zadłużenie - wskazuje.
- Dzisiejsza decyzja o emisji obligacji była jedynie formalnością - mówi natomiast radny Kazimierz Woźniak. - Emisja obligacji wynika z przyjętego projektu budżetu Miasta Radomia na 2024 rok. Obligacje są najtańszą formą finansowania funkcjonowania gmin - wskazuje.
Blisko trzydzieści milionów złotych pochodzących z emisji obligacji przeznaczonych zostanie na spłatę wcześniejszych zobowiązań.
Umorzenie pożyczek
Radni zadecydowali też o umorzeniu dwóch pożyczek udzielonych miejskiemu szpitalowi przez samorząd. W sumie chodzi o 5 milionów 600 tysięcy złotych. Samorząd - zgodnie z prawem - nie może finansować bieżącej działalności szpitala. Dopuszczalną formą wsparcia jest opłacanie inwestycji i zakupów, a także udzielanie oraz umarzanie pożyczek.
- Kłopoty placówki są wynikiem niekorzystnego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - tłumaczy wiceprezydent miasta Marta Michalska - Wilk. - Szpital cały czas ma niezapłacone pieniądze za nadwykonania za zeszły rok, więc to także poprawiłoby sytuację finansową szpitala i tutaj zrobimy wszystko, aby z Narodowym Funduszem Zdrowia rozmawiać, aby ten dialog przede wszystkim doprowadził do tego, aby ta sytuacja finansowa lecznicy była lepsza - wyjaśnia.
Decyzja radnych o umorzeniu udzielonych szpitalowi pożyczek była jednomyślna.
Czytaj też: Zmiana użytkowania wieczystego we własność w Radomiu. Wnioski tylko do końca sierpnia
Źródło:
Autor:
Anna Orzeł/PL
Kategorie: