Wiadomości
Udostępnij:
W Radomiu powstała jedna z najnowocześniejszych sterylizatorni w Polsce
-
24.01.2025 11:09
-
Aktualizacja: 11:06 24.01.2025
Jedna z najnowocześniejszych i największych sterylizatorni w Polsce rozpoczęła działalności w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Modernizacja kosztowała 13 milionów złotych, a projekt sfinansował samorząd Mazowsza. Centralna sterylizatornia zaopatruje wszystkie jednostki szpitala. Pracuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zajmuje 1000 m kw. powierzchni i jest podzielona na 3 strefy: skażoną, czystą i sterylną.
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu powstała jedna z największych i najnowocześniejszych sterylizatorni w Polsce. To, po budowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy zakupie karetek, kolejna ważna inwestycja, która, jak tłumaczy marszałek Mazowsza Adam Struzik, ma zapewnić pacjentom bezpieczeństwo.
— Jest tyle różnych patogenów, że ta technologia musi być najnowocześniejsza, najbardziej skuteczna i mamy tutaj z taką do czynienia. Trzeba patrzeć na ten wydatek w takim sensie, że być może zaoszczędzimy na zakażeniach wewnątrzszpitalnych, na różnych powikłaniach, bo to jest znacznie bardziej kosztowne, zwłaszcza dla naszych pacjentów — podkreśla marszałek.
Prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Bożenna Pacholczak zaznacza, że bez nowoczesnej sterylizatorni trudno mówić o odpowiedzialności za pacjentów i personel.
— Na 23 oddziały mamy 9 oddziałów zabiegowych. Do tego są pracownie, są zakłady, które wymagają sterylizacji i nie dałoby się funkcjonować w takim szpitalu bez dobrej sterylizacji — mówi Pacholczak.
W Centralnej Sterylizatorni, która pracuje całą dobę, zatrudnionych jest 17 osób. Kieruje nimi Monika Mizera.
— Zajmujemy się myciem, dezynfekcją i sterylizacją narzędzi operacyjnych po zabiegach operacyjnych i przygotowujemy je do kolejnych zabiegów. Miesięcznie wykonujemy około 15-17 tysięcy pakietów, z tym że nie każdy pakiet wygląda identycznie. Pakujemy jedno narzędzie, pakujemy także zestawy, w których jest 100 narzędzi — wyjaśnia Mizera.
Prace modernizacyjne trwały od lipca do listopada 2024 r. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 13 mln zł.
Kolejną inwestycją, planowaną przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, jest modernizacja oddziału ginekologii i położnictwa.
Czytaj też: Łatwiejszy dostęp do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dla niepełnosprawnych. Powstały trzy filie
Źródło:
Autor:
Anna Orzeł/DJ
Kategorie: