Wiadomości
Udostępnij:
Zgoda na areszt Z. Ziobry i uchylenie immunitetu M. Romanowskiemu. Sejm zadecydował
-
20.02.2025 21:19
-
Aktualizacja: 08:01 21.02.2025
W czwartek Sejm wyraził zgodę na uchylenie immunitetu i zastosowanie do 30 dni aresztu wobec b. ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Dodatkowo Sejm uchylił immunitet b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu oraz wyraził zgodę na jego zatrzymanie i areszt. Odbyło się też głosowanie ws. wotum nieufności dla ministry ds. równości Katarzyny Kotuli — wniosek został odrzucony.
Sejm wyraził w czwartek zgodę na uchylenie immunitetu i zastosowanie do 30 dni aresztu wobec b. ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (PiS). Chodzi o zastosowanie - na wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa - kary porządkowej za niestawiennictwo na posiedzeniu.
Za wnioskiem głosowało 239 posłów, przeciw było 194, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wcześniej w czwartek sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała wniosek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa złożony do Sejmu za pośrednictwem prokuratora generalnego. Komisja chce w ten sposób doprowadzić do przesłuchania b. szefa MS.
Poseł nie może być pozbawiony wolności bez zgody Sejmu, czyli bez uchylenia mu w danej sprawie immunitetu. Wniosek o uchylenie immunitetu kierowany jest do Sejmu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. Jeśli immunitet zostanie uchylony, wniosek ws. aresztowania posła trafia do sądu, który podejmuje decyzję.
31 stycznia sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa planowała przesłuchać b. ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. To była piąta próba przesłuchania b. szefa MS. W tym celu warszawski sąd okręgowy wyraził zgodę na zatrzymanie Ziobry, aby ten został doprowadzony na posiedzenie komisji. Policja zatrzymała go po godzinie 10.30, gdy skończył udzielać wywiadu w siedzibie Telewizji Republika.
Na godz. 10.30 planowane było rozpoczęcie posiedzenia komisji. Ponieważ do tej godziny Ziobro nie pojawił się w sali obrad, komisja śledcza uznała doprowadzenie b. ministra za nieskuteczne i zadecydowała o przedłożeniu skierowaniu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego wniosku o zastosowanie wobec niego do 30 dni aresztu.
📌#Sejm podjął uchwały o wyrażeniu zgody na⬇️
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) February 20, 2025
🔹pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Zbigniewa Ziobro;
🔹aresztowanie w celu zapewnienia stawiennictwa na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej posła Zbigniewa Ziobro. pic.twitter.com/YIRyoU4LPY
Sejm uchylił immunitet M. Romanowskiemu
Sejm uchylił w czwartek immunitet b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu oraz wyraził zgodę na jego zatrzymanie i areszt. Kolejne uchylenie immunitetu posła PiS ma związek z przestawieniem przez prokuraturę nowych zarzutów w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości.
Za uchyleniem immunitetu głosowało 238 posłów, przeciw było 195. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej głosowano nad ośmioma poszczególnymi zarzutami wobec posła PiS.
Wcześniej w czwartek sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zadecydowała o zarekomendowaniu Sejmowi propozycji przyjęcia wniosku o uchylenie immunitetu Romanowskiemu i wyrażenia zgody na jego zatrzymanie i areszt.
Prokuratura chce postawić posłowi PiS, b. wiceszefowi MS Marcinowi Romanowskiemu kolejne osiem zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości związanych z wydawaniem pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości.
Sejm już wcześniej - 12 lipca ub.r. (a 2 października ub.r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, którego poseł PiS jest jednym z delegatów) - wyraził zgodę na pociągnięcie Romanowskiego do odpowiedzialności karnej i jego areszt. Wówczas chodziło o 11 zarzutów w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. W przypadku nowych zarzutów konieczne jest kolejne uchylenie immunitetu przez Izbę.
Od grudnia ub.r. Romanowski przebywa na Węgrzech, a władze tego państwa udzieliły mu na jego wniosek azylu politycznego. Wcześniej warszawski sąd okręgowy wydał wobec posła Europejski Nakaz Aresztowania.
📌#Sejm podjął uchwały o wyrażeniu zgody na
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) February 20, 2025
pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego. pic.twitter.com/EsK9oPhR13
Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec Katarzyny Kotuli
Sejm odrzucił w czwartek złożony przez posłów PiS wniosek o wotum nieufności dla ministry ds. równości Katarzyny Kotuli. Wnioskodawcy zarzucali ministrze brak kompetencji i twierdzili, że przygotowuje projekt ustawy o uzgodnieniu płci. Za przyjęciem wniosku było 196 posłów, 232 - przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Posłowie PiS zarzucali ministrze Kotuli brak kompetencji i skuteczności na zajmowanym przez nią stanowisku oraz kłamstwa na temat wykształcenia. Powołali się także na „gotowy projekt ustawy o +uzgodnieniu płci+", który „jest już w ministerialnej szufladzie".
„Ministra Kotula ma twarde poglądy, ale działa w sposób bardzo odpowiedzialny, jest wzorem umiarkowania w polityce, dlatego mam nadzieję, że dalej będzie pełniła swoją misję” - powiedział premier Donald Tusk podczas debaty nad wnioskiem.
Wniosek o wotum nieufności dla ministry Kotuli został w środę negatywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny.
📌#Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister do spraw równości Katarzyny Kotuli. pic.twitter.com/RI3NMJOeoZ
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) February 20, 2025
Czytaj też: 60 mld zł z budżetu na elektrownię jądrową. Sejm uchwalił ustawę
Źródło:
Autor:
RDC /DJ