Wiadomości
Udostępnij:
W Sejmie expose szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Posłowie zajmą się też ustawą deregulacyjną
-
23.04.2025 08:55
-
Aktualizacja: 08:53 23.04.2025
Sejm rozpocznie dziś posiedzenie. Posłowie wysłuchają informacji szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r. Sejm będzie pracował też nad projektami tzw. ustawy deregulacyjnej i projektem noweli ustawy powodziowej. Izba zajmie się tez przepisami opóźniającymi wejście w życie nowych taryf na prąd.
Zgodnie ze wstępnym harmonogramem prac Sejmu, pierwszy dzień obrad zostanie zdominowany przez informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2025 r. Punkt ten ma trwać prawie osiem godzin, rozpocznie się o godz. 10.15 i potrwać do godz. 18. Zaplanowana jest debata z odpowiedziami ministra oraz dwie około półgodzinne przerwy. Zwyczajowo o corocznym wystąpieniu szefa dyplomacji mówi się, że jest to expose ministra SZ.
Wystąpienia Sikorskiego wysłucha prezydent Andrzej Duda, który przybędzie do Sejmu. Obecność zapowiedział też marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Kancelaria Sejmu poinformowała, że o godz. 9.45 Hołownia spotka się z prezydentem Dudą, a ok. godz. 11.30 planowana jest wypowiedź prezydenta dla mediów.
Odpowiedź na obawy Polaków
Według rzecznika MSZ Pawła Wrońskiego wystąpienie Sikorskiego "ma być odpowiedzią na obawy, które się pojawiają w polskich domach". "Z jednej strony jest to wojna, a z drugiej czas wielkiej niepewności na arenie międzynarodowej. Minister spraw zagranicznych chciałby nie tylko politykom, ale przede wszystkim społeczeństwu polskiemu przedstawić analizę obecnej sytuacji - do czego jest zobowiązany - ale też kierunki działań, które sprawią, że Polska będzie bezpieczniejsza" - powiedział Wroński w rozmowie z PAP.
W środę posłowie będą również pracować nad rządowym projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Projekt tzw. ustawy deregulacyjnej przewiduje m.in. skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni, wprowadzenie obowiązku doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy informacji i dokumentów oraz dopuszczenie możliwości wniesienia sprzeciwu wobec czynności kontrolnych.
Nowe rozwiązania przewidują też uproszczenie i przyspieszenie postępowań administracyjnych oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej. Projekt przewiduje umożliwienie rzemieślnikom prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej. Wprowadzona ma również zostać elektronizacja postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą, co umożliwi prowadzenie zdalnych rozpraw. Zaprojektowana ustawa wprowadza również nowe zasady tworzenia prawa. Projekty ustaw, które nakładają obowiązki na przedsiębiorców będą musiały mieć 6 miesięczne vacatio legis.
Sejm przeprowadzi również drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii. Projekt przewiduje opóźnienie o trzy miesiące, do 1 października br. wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych - podało ministerstwo klimatu. Jak podkreślił resort w uzasadnieniu, aktualne ceny hurtowe energii elektrycznej są na poziomie 400-500 zł za MWh, a zmiana przepisów pozwoli na lepsze uwzględnienie aktualnych warunków rynkowych w kalkulacjach taryfowych. Ministerstwo przewiduje też, że ceny w nowych taryfach obowiązujących od 1 października 2025 r. będą istotnie niższe od obecnie obowiązującej, która wynosi średnio ok. 622,8 zł/MWh.
Posłowie w środę mają też przyjąć przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski. W tym roku obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława I Chrobrego na pierwszego króla Polski. Koronacja odbyła się w Wielkanoc 1025 roku, która wówczas przypadała 18 kwietnia.
Ochrona praw nabywców
Drugiego dnia obrad Sejm będzie pracować nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Projektowana nowela o jawności cen deweloperskich została przygotowana przez posłów Polski 2050 i przewiduje m.in. nałożenie na deweloperów obowiązku prowadzenia własnej strony internetowej, na której mają podawać informacje o cenie m kw. oferowanych lokali, całych nieruchomości lub ich części, będących przedmiotem sprzedaży.
Posłowie mają też pracować nad zmianami w Regulaminie Sejmu.
W harmonogramie prac jest także przeprowadzenie pierwszego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on, że właściciele zniszczonych podczas wrześniowej powodzi nieruchomości, które są przeznaczone do rozbiórki, będą mogli sprzedać je Skarbowi Państwa. Sprzedaż będzie mogła nastąpić po cenie rynkowej gruntu powiększonej o wartość budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych itp.
Zgodnie z projektem Wody Polskie będą mogły nabywać w imieniu Skarbu Państwa nieruchomości, które znajdują się na obszarach "szczególnego zagrożenia powodzi". Chodzi o tereny, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi co najmniej 10 proc. Sprzedaż takich nieruchomości ma być dobrowolna, a ich cena ma zostać powiększona o 20 proc. od ceny rynkowej. Wykup ma również objąć budynki zniszczone, których odbudowa jest niecelowa, ze względu na wysokie ryzyko powodziowe.
Na wykup projekt rezerwuje 30 mln zł. Przewiduje się, że na wykupionych nieruchomościach wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz zabudowy, z wyjątkiem infrastruktury liniowej, krytycznej i przeciwpowodziowej. Projektodawca przyjął, że wykup może objąć około 51 nieruchomości, wytypowano 78 budynków do rozbiórki.
W czwartek po południu zaplanowano blok głosowań m.in. nad poprawkami i stanowiskami Senatu do nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.
Czytaj też: Premier przekłada warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej
Źródło:
Autor:
RDC /PL