Wiadomości
Udostępnij:
Doszło do popełnienia przestępstwa? Będą zawiadomienia do prokuratury ws. wyborów kopertowych
-
24.05.2024 18:12
-
Aktualizacja: 11:03 25.05.2024
Przedstawiciele komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych zapowiedzieli złożenie zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnieniu przestępstwa przez b. premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu IX kadencji Elżbietę Witek, b. ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a także byłe kierownictwo Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
O zawiadomieniach poinformowali w piątek na konferencji prasowej po posiedzeniu komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych jej członkowie z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 i PSL.
O złożeniu zawiadomień do prokuratury komisja zadecyduje w drodze głosowania, co, jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący komisji Dariusz Joński, odbędzie się w najbliższych dniach. Samo złożenie wniosków nastąpi według niego po zaprezentowaniu raportu z prac komisji.
Zawiadomienia do prokuratury
Joński zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury na byłego premiera Mateusza Morawieckiego, który - jak mówił - bez podstawy prawnej podpisał decyzję, w wyniku której wydano prawie 100 mln zł. Były premier był przesłuchiwany przez komisję w związku z wydanymi przez niego dwiema decyzjami z 16 kwietnia 2020 r. Pierwsza polecała Poczcie Polskiej podjęcie i realizację „niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, z powodu panującej wówczas pandemii”. Druga decyzja zobowiązywała PWPW do podjęcia działań przygotowujących wybory, czyli wydrukowanie pakietów wyborczych.
Szef komisji przekazał również, że kolejny wniosek do prokuratury dotyczy byłego szefa MAP Jacka Sasina, bo - jak uzasadnił Joński - „nie została wykonana decyzja, która zobowiązywała go do podpisania umowy w ramach Poczty Polskiej”.
Wiceprzewodniczący komisji Jacek Karnowski (KO) przypomniał, że cały proces trzykrotnego czytania ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. trwał 2 godziny 40 minut. Dodał, że posłowie nie mieli żadnych szans, żeby zapoznać się z tą ustawą.
Karnowski zaznaczył, że nad całością procesu legislacyjnego czuwa marszałek Sejmu. I stąd - jak poinformował - będzie też doniesienie na byłą marszałek Sejmu Elżbietę Witek.
Wiceszef komisji dodał, że kolejny wniosek dotyczy b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, „który nadzorował Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych i także nie podpisał umowy, nie zrealizował decyzji pana premiera”.
Wiceszef komisji z Polski 2050-TD Bartosz Romowicz zwrócił uwagę, że ważną częścią pracy komisji stanowiło przesłuchanie m.in. byłego kierownictwa Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). — Dlatego też jednym z zawiadomień do prokuratury będą zawiadomienia w stosunku do osób sprawujących funkcje kierownicze Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Poczty Polskiej — przekazał Romowicz.
Na pytanie, czy zapowiedziane wnioski do prokuratury zostaną skierowane jeszcze przed zakończeniem prac komisji, Joński odparł, że nie. — Będzie to wynikało z raportu Komisji. Muszą one (zawiadomienia) być bardzo dobrze udokumentowane i przeanalizowane — podkreślił.
„Zawiadomienia napisane od lutego”?
Wiceszef komisji z PiS Waldemar Buda, pytany o zapowiedzi złożenia wniosków do prokuratury m.in na Kaczyńskiego i Morawieckiego, stwierdził, że szef komisji Dariusz Joński tak naprawdę zapowiedział złożenie tych wniosków z chwilą powołania tej komisji. — Ja tu nie mam żadnych wątpliwości, że ma już te zawiadomienia napisane od lutego — podkreślił.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie będzie to stanowisko całej komisji. — Bo my będziemy mieli swoje wnioski w tej sprawie. Będziemy szukali odpowiedzialności osób, które blokowały i spowodowały zablokowanie tego pojazdu, który zmierzał do przeprowadzenia wyborów — powiedział Buda.
O złożeniu zawiadomień do prokuratury komisja zadecyduje w drodze głosowania, co, jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący komisji Dariusz Joński, odbędzie się w najbliższych dniach. Samo złożenie wniosków nastąpi według niego po zaprezentowaniu raportu z prac komisji.
W komisji zasiada sześciu posłów koalicji rządzącej: Dariusz Joński, Jacek Karnowski i Magdalena Filiks z KO, Bartosz Romowicz (Polska2050-TD), Agnieszka Kłopotek (PSL-TD) i Anita Kucharska Dziedzic z Lewicy. W komisji jest też czterech posłów PiS: Waldemar Buda, Przemysław Czarnek, Michał Wójcik i Mariusz Krystian oraz jeden poseł Konfederacji - Witold Tumanowicz.
Czytaj też: Kucharska-Dziedzic: możliwe wnioski o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Morawieckiego
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: