Wiadomości
Udostępnij:
Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na temat ustawy o Sądzie Najwyższym
-
10.02.2023 20:06
-
Aktualizacja: 13:28 13.02.2023
Podjąłem decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją – powiedział w orędziu wygłoszonym w piątek 10 lutego Prezydent RP Andrzej Duda.
– Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Polek i Polaków to dziś zdecydowanie najważniejsza sprawa, zarówno bezpieczeństwo o charakterze militarnym, jak i bezpieczeństwo ekonomiczne oraz bezpieczeństwo prawne – podkreślił Andrzej Duda.
Na początku swojego orędzia prezydent odniósł się do kryzysu w Europie, do którego doprowadziła wojna w Ukrainie i zapewnił o podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa Polski.
Andrzej Duda poinformował, że w najbliższym tygodniu spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO, w Londynie z naszymi sojusznikami, a w Monachium z wieloma światowymi przywódcami na najważniejszej konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Europie.
Podkreślił, że członkostwo Polski w NATO i UE to polska racja stanu. Przypomniał też, że z tego względu rok temu, w przededniu wojny w Ukrainie, zawarł z szefową Komisji Europejskiej kompromis zamykający spór dotyczący systemu sądownictwa.
Dodał jednak, że Komisja Europejska wycofała się z przyjętych ustaleń i odniósł się do zawartego przez polski rząd nowego porozumienia z Komisją. – To porozumienie budzi poważne kontrowersje natury konstytucyjnej – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent nie zdecydował się na zawetowanie nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym, jednak postanowił skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. – Ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z Konstytucją – powiedział.
Podkreślił, że Trybunał to jedyny podmiot uprawniony do rozstrzygania wątpliwości związanych z ustawą.
W praktyce – zapewnił prezydent – nie opóźni to wypłaty środków z KPO dla Polski.
– Świadomy powagi sprawy zwracam się do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o niezwłoczne zajęcie się tą ważną ustawą i prace nad nią w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków – zakończył swoje orędzie Prezydent RP.
Ustawa o Sądzie Najwyższym – szczegóły nowelizacji
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które w ostatnią środę Sejm odrzucił. Według autorów nowelizacji – posłów PiS – ustawa ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.
NSA będzie rozstrzygać sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego w pierwszej instancji w 3-osobowym składzie, a w drugiej instancji w składzie 5-osobowym. Z kolei w przypadku sędziów sądów powszechnych i wojskowych NSA będzie sądem dyscyplinarnym w części spraw w pierwszej instancji i we wszystkich sprawach w drugiej instancji. NSA ma przejąć także kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.
Czytaj też: Mołdawia przygotowuje się na atak Rosji. Władze udostępniły mapę schronów
Źródło:
Autor:
RDC /PA