Gen. Polko: Metro w Warszawie nie da ochrony ludziom w razie ataku

  • 26.02.2024 18:24

  • Aktualizacja: 18:18 26.02.2024

Metro w Warszawie nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa; nie da ochrony ludziom w razie ataku. W głównych polskich miastach brakuje infrastruktury, która zapewniłaby schronienie; należy od nowa zorganizować obronę cywilną – powiedział w Studiu PAP były dowódca GROM gen. Roman Polko.

Generał Roman Polko zapytany, w jakim stanie jest obecnie obrona cywilna w Polsce, odpowiedział, że w pierwszej kolejności rozliczyłby wszystkich szefów obrony cywilnej za zaniechania. – Za to, że na tych stanowiskach, różnego rodzaju sztabach kryzysowych i innych tworzono synekury, a nie prace dla urzędników, którzy wiedzą, jak chronić lokalną ludność – powiedział.

Według niego jest mnóstwo zaniechań, pozornych działań i zero konkretu. – Słyszymy zapewnienia, że mamy metro w Warszawie, i że tam się może schronić. Tylko że to metro nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Budując takie duże inwestycje, powinno się czynić wszystko, aby spełniały wymogi związane z bezpieczeństwem – zaznaczył.

Czy metro jest dobrym schronieniem?

Były dowódca GROM pytany o przykład kijowskiego metra, które daje schronienie mieszkańcom, powiedział, że podstawowa różnica to głębokość, a metro warszawskie jest płytkie. Ponadto dodał, że podczas jego budowy zaoszczędzono na urządzeniach filtrowentylacyjnych, wszystkich dodatkowych instalacjach, które tworzyłyby z niego skuteczną ochronę na wypadek ataku na Warszawę, który mógłby nastąpić.

Dopytywany, czy nie dałoby ono ochrony w razie ataku, odpowiedział, że „nie, ono nie da tej ochrony”. Dodał, że może dać niewielką ochronę przed odłamkami, natomiast nie jest ono zbudowane w sposób zapewniający mocną skorupę i chroniący ludzi wewnątrz. Dodał, że nie zapewniono ochrony przed takimi czynnikami, jak skażenie terenu czy broń chemiczna, braki zauważalne są również na najniższym poziomie logistycznym – magazynowanie jedzenia, toalety, brak odpowiedniej rotacji powietrza.

To metro po prostu nie spełnia wymogów ochrony. (...) W ogóle w głównych polskich miastach brakuje infrastruktury, która zapewniałaby schronienie dla ludności. Chronienie się w piwnicach, takich obiektach, to tak naprawdę narażanie samego siebie na śmierć pod gruzami – ocenił.

Obrona cywilna w Polsce

Gen. Polko pytany, jak powinna zostać zorganizowana obrona cywilna, Polko , że pracę trzeba rozpocząć od samych podstaw. Jednym z elementów – podkreślił – powinno być prawo, które uzależnia wydanie pozwolenia na powstanie nowych obiektów od spełnienia przez nie wymogów infrastruktury, która dałaby bezpieczeństwo mieszkańcom w razie ataku.

Zaznaczył, że brakuje także edukacji. Powołał się na przykład Szwecji, gdzie przepisy i procedury dotyczące obrony cywilnej są na bieżąco uaktualniane i szeroko komunikowane lokalnej społeczności. Dodał, że chodzi o jasne wytyczne, jak należy się zachować w razie danego zagrożenia.

Czytaj też: Ostatnie stacje metra na Bemowie. Kiedy koniec prac?

Źródło:

PAP

Autor:

RDC /PA