Wiadomości
Udostępnij:
Donald Tusk podał skład rządu. Znamy nazwiska nowych ministrów [LISTA]
-
12.12.2023 12:10
-
Aktualizacja: 13:14 12.12.2023
Donald Tusk przedstawiał skład swojej Rady Ministrów. Szefem MON zostanie Władysław Kosiniak-Kamysz, a MSZ Radosław Sikorski. Tekę ministra aktywów państwowych obejmie Borys Budka, ministra sprawiedliwości zaś Adam Bodnar. Ministrem finansów zostanie Andrzej Domański, a sportu Sławomir Nitras.
Podczas exposé we wtorek w Sejmie Donald Tusk przedstawiał skład swojej Rady Ministrów.
SKŁAD RZĄDU DONALDA TUSKA
- Władysław Kosiniak-Kamysz – Ministerstwo Obrony
- Krzysztof Gawkowski – Ministerstwo Cyfryzacji
- Radosław Sikorski – Ministerstwo Spraw Zagranicznych
- Marcin Kierwiński – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Adam Bodnar – Ministerstwo Sprawiedliwości
- Andrzej Domański – Ministerstwo Finansów
- Agnieszka Buczyńska – „będzie odpowiadała za szeroko pojęte społeczeństwo obywatelskie”
- Borys Budka – Ministerstwo Aktywów Państwowych
- Marzena Czarnecka – Ministerstwo Przemysłu
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Paulina Hennig-Kloska – Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- Krzysztof Hetman – Ministerstwo Rozwoju i Technologii
- Dariusz Klimczak – Ministerstwo Infrastruktutry
- Katarzyna Kotula – minister ds. równości
- Izabela Leszczyna – Ministerstwo Zdrowia
- Barbara Nowacka – Ministerstwo Edukacji
- Sławomir Nitras – Ministerstwo Sportu
- Marzena Okła-Drewnowicz – polityka senioralna
- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- Czesław Sekierski – Ministerstwo Rolnictwa
- Tomasz Siemoniak – minister ds. służb specjalnych
- Bartłomiej Sienkiewicz – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Adam Szłapka – minister ds. europejskich
- Maciej Berek – Rządowe Centrum Legislacji
- Dariusz Wieczorek – minister nauki
- Jan Grabiec – szef KPRM
Resort finansów
Ministrem finansów zostanie Andrzej Domański.
– Jest jednym z kluczowych autorów programu 100 konkretów, pracował także nad programem całej koalicji 15 października. Będzie personalną gwarancją, że to wszystko, co jest w nich zapisane, (...) będzie miało solidne zabezpieczenie finansowe, a jednocześnie państwo polskie nie będzie narażone na turbulencje finansowe – powiedział Tusk.
Resort sprawiedliwości
Premier poinformował, że ministrem sprawiedliwości będzie Adam Bodnar. Podkreślił, że potrzebna jest odbudowa państwa prawa ze wszystkimi instytucjonalnymi aspektami.
– Spędziliśmy z panem Bodnarem wiele godzin (rozmawiając), w jaki sposób szybko i bezwzględnie przywrócić rządy prawa w Polsce. Będziemy szukali sprawiedliwości i będziemy egzekwować sprawiedliwość wobec tych wszystkich, którzy zgwałcili przepisy polskiego prawa, konstytucję, którzy kradli. Adam Bodnar zostaje ministrem sprawiedliwości m.in dlatego, że będziemy szukali, zgodnie z prawem, z konstytucją takich sposobów działania, które bardzo szybko pokażą, że korupcja nie będzie bezkarna, nadużywanie władzy, niszczenie polskich instytucji nie będzie bezkarne – zaznaczył Tusk.
Bodnar zostanie też prokuratorem generalnym.
Aktywa państwowe
Tusk poinformował, że Borys Budka będzie ministrem aktywów państwowych. – Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe. Myślę, że nie muszę tłumaczyć, chociaż to jest smutne, że naszą pracę, jeśli chodzi o spółki Skarbu Państwa musi rozpocząć polityk, który był ministrem sprawiedliwości – powiedział Tusk.
Dodał, że minister Borys Budka przygotowuje już w tej chwili, (...) czytałem fragmenty obszernego raportu, na podstawie którego przeprowadzimy błyskawiczny audyt i przedstawimy także obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa.
Tusk poinformował też, że na czele ministerstwa przemysłu stanie Marzena Czarnecka.
– Obiecaliśmy na Śląsku, że tam będzie polskie ministerstwo przemysłu. (...) pani prof. Marzena Czarnecka - wybitna specjalistka m.in. od kwestii energetycznych, kobieta stamtąd - będzie odpowiedzialna za konstrukcje tego ministerstwa, tak szybko, jak to możliwe. To ministerstwo będzie także koordynowało działania na rzecz Śląska, także na rzecz sprawnego wykorzystania tych funduszy sprawiedliwej transformacji – powiedział Tusk.
Rolnictwo i polityka senioralna i regionalna
Jak przekazał Tusk, przyszłym ministrem rolnictwa będzie Czesław Siekierski. – Człowiek doświadczony, a ciągle pełen energii i jestem przekonany, że naprawdę polskie rolnictwo będzie miało w osobie pana ministra kogoś bardzo kompetentnego – podkreślił premier.
– Do pomocy będzie pan miał w ministerstwie Michała Kołodziejczaka – powiedział Tusk, zwracając się do Siekierskiego.
Wyraził przekonanie, że polscy rolnicy zobaczą, co to znaczy twarda, kompetentna, zdecydowana walka o ich interesy.
Tusk poinformował, że Marzena Okła-Drewnowicz będzie ministrą do spraw polityki senioralnej.
– Zbudujemy najnowocześniejszy, najambitniejszy system opieki nad naszymi seniorami w Europie, jesteśmy do tego gotowi. Będziemy pracowali interdyscyplinarnie z innymi resortami – zadeklarował Tusk.
Poinformował, że ministrą funduszy i polityki regionalnej będzie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
– Wiem od pana marszałka Szymona Hołowni, jak długą drogę pani ministra przeszła, jak bardzo kompetentna jest także w tych kwestiach, za które będzie odpowiadała – powiedział premier.
Sport i edukacja
– Barbara Nowacka będzie pełniła funkcję minister edukacji – powiedział Tusk. Dodał, że w programie koalicji rządowej, a także w "100 konkretach" znaleźć można wszystkie projekty, które będą wdrażane od pierwszego dnia przez minister Barbarę Nowacką.
– Ministrem sportu będzie pan poseł Sławomir Nitras – dodał Donald Tusk. Wskazał, że przed Nitrasem stoi trudne zadanie. Nawiązał do planu promowania idei igrzysk olimpijskich w Polsce, który nazwał bardzo ambitnym. – Nie będziemy marudzić w tej kwestii panie pośle, prawda? Będziemy realnie i intensywnie oceniać nasze szanse, możliwości – zapewnił.
Rodzina i polityka społeczna
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy będzie powołana na urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
– W czasie naszego spotkania, bo z panią minister zdążyliśmy już parę godzin przepracować, prosiła o zmianę symboliczną, ale ona będzie miała praktyczne konsekwencje - aby przywrócić „pracę” w nazwie tego ministerstwa. Powiedziała zdanie, które jest bardzo bliskie memu sercu i całej koalicji 15 października: Polki i Polacy, którzy pracują, muszą mieć dowody tego, że państwo szanuje przede wszystkim ich wysiłek, że ludzie, którzy ciężko pracują, będą wiedzieli, że to naprawdę ma sens – wskazał Donald Tusk.
Czytaj też: T. Bocheński w RDC: Warszawie brakuje strategii, koordynacji i programu
Źródło:
Autor:
RDC /PA