Wiadomości
Udostępnij:
Radni gm. Rzekuń k. Ostrołęki nie chcą spalarni odpadów
-
23.02.2023 17:53
-
Aktualizacja: 17:49 23.02.2023
Samorząd gminy Rzekuń sprzeciwia się budowie spalarni odpadów w Ostrołęce. Na czwartkowej sesji rady gminy uchwała została przegłosowana, radni, podobnie jak mieszkańcy, sprzeciwili się inwestycji, która ma powstać w ich sąsiedztwie.
– Miło mi poinformować, że samorząd gminy Rzekuń w takich trudnych sytuacjach zawsze mówi jednym głosem. Praktycznie jednogłośnie przegłosowaliśmy tę uchwałę i wypowiadamy się negatywnie, jeśli chodzi o budowę tego typu inwestycji – mówi wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.
Mieszkańcy Rzekunia obawiają się nieprzyjemnych zapachów, a także zakorkowanych dróg.
– Samą uchwałę będziemy wysyłali do włodarzy miasta Ostrołęki jako naszych sąsiadów, ponieważ spalarnia ma powstać właśnie na ich terenie, bezpośrednio w naszym sąsiedztwie. Uchwała zostanie wysłana do lokalnych parlamentarzystów, by mieli świadomość, że nasz samorząd stanowczo sprzeciwia się tego typu inwestycji, jak również do parlamentarzystów w Warszawie – dodaje Podolak.
Instalację termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych zamierza wybudować Orlen EkoUtylizacja.
„Nie ma powodów do obaw”
Prezes Orlen EkoUtylizacja Krzysztof Iwanicki uspokaja jednak mieszkańców, przekonując, że nie ma powodów do obaw.
– Prawidłowo zaprojektowana i eksploatowana instalacja przekształcenia technicznego odpadów niebezpiecznych nie może stanowić źródła związków lotnych na zewnątrz budynków magazynowych, budynków produkcyjnych. Instalacja posiadać będzie szczelne, w pełni zabudowane magazyny. Systemy wentylacji, oczyszczania powietrza skutecznie zabezpieczą przed przedostaniem się wspomnianych związków do atmosfery – mówi.
– Każde odstępstwo dopuszczalnych wartości powoduje zawiadomienie państwowych służb ochrony środowiska, co wiąże się z wstrzymaniem pracy zakładu oraz nałożeniem kar finansowych na właściciela instalacji – tłumaczy.
Budowa obiektu, który będzie przetwarzać około 50 tys. ton rocznie, ma się rozpocząć w przyszłym roku, a potrwa trzy lata.
Czytaj też: W Ostrołęce powstanie spalarnia niebezpiecznych odpadów?
Źródło:
Autor:
Alicja Śmiecińska/PA