Dzisiaj Światowy Dzień Onkologii. Na całym świecie głośniej mówi się o chorobach nowotworowych, ich profilaktyce i życiu z rakiem. W Polsce z powodu nowotworów umiera rocznie około 100 tysięcy osób.
RDC
Od doktor Agnieszki Gruszfeld - onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii na Ursynowie, dowiadujemy się jakie nowotwory są najpowszechniejsze. - Najczęściej wśród kobiet występuje rak piersi. Również częstym u kobiet jest rak płuca. U mężczyzn najczęstszym jest rak płuca, na dalszej pozycji rak gruczołu krokowego i jelita grubego - wymienia.
Mimo że nasza świadomość na temat chorób nowotworowych rośnie z roku na rok, nadal zapominamy o profilaktyce.
- A ona jest najważniejsza, ponieważ od tego jak szybko zaczniemy leczenie, zależą szanse na przeżycie - podkreśla onkolog. - To jest bardzo ważne, żeby pacjent zaraz po zdiagnozowaniu pacjent zgłosił się do ośrodka onkologicznego. Im szybciej zaczniemy działać i zdrożymy metody terapeutyczne tym większa szansa na wyleczenie pacjenta - podkreśla.
- Diagnostyka i profilaktyka - w szczycie zachorowań na COVID-19 trochę kulała - ale już sytuacja wraca do normy - mówi nam doktor Gruszfeld - Diagnostyka kulała dlatego, że pacjentki nie wychodziły z domu, nie zgłaszały się do ośrodków onkologicznych. Większość ludzi jest teraz już zaszczepiona, lęk przed zakażeniem zmalał i widzimy poprawę jeśli chodzi o zgłaszalność - wyjaśnia.
Jakie programy są teraz za darmo i na wyciągnięcie ręki? - Cytologia jest dostępna u każdej kobiety od 18 roku życia, jeśli chodzi o mammografie zapraszamy pacjentki powyżej 50 roku życia a poniżej 69 - dodaje.
- Jeśli któreś z badań wykaże coś niepokojącego - trzeba czym prędzej się do nas zgłosić - mówi doktor. - Pacjenci się nie zgłaszają do dużych ośrodków. Wydaje im się ze im większy ośrodek tym większa kolejka. Nic bardziej mylnego. Wielokrotnie byłam świadkiem ze pacjentki się zgłaszały ze zrobioną diagnostyką, która trwała w innym miejscu kilka tygodniu, podczas, gdy u nas ten proces przebiegł by znacznie szybciej - tłumaczy. I zapewnia że w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie - każdy chory szybko dostanie wsparcie
Czego jeszcze poza profilaktyką, szybką diagnozą i leczeniem potrzeba chorym i ich bliskim? - Wsparcia psychologicznego nigdy za dużo. Oczywiście w wielu ośrodkach są dostępne porady psychoonkologa, które należą się osobie chorej jak i rodzinie. Widzę, że nie wszyscy chcą z tych porad korzystać - zaznacza.
Eksperci podkreślają, że zachorować na raka może każdy, jednak niektórzy z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju choroby. Światowy Dzień Onkologii to bardzo dobra okazja do tego, aby przypomnieć że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomagają układ immunologiczny. Kilka podstawowych zasad to - codziennie jedz owoce i warzywa, utrzymuj właściwą masę ciała, bądź aktywny, nie pal, ogranicz alkohol, unikaj opalania się, unikaj stresu.