Ponad 340 lat temu powstało Nowe Jeruzalem, dzisiejsza Góra Kalwaria. Miasto powstało na planie krzyża, a wiele miejsc nosiło nazwy biblijne. Był Wieczernik i Ratusz Piłata. Jest rzeka Cedron, która płynie u stóp Góry Kalwarii. O początkach Nowego Jeruzalem na Mazowszu opowiadał pan Wojciech Prus-Wiśniewski prezes Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii.
Wszystko w tych dniach jest „wielkie”. Za nami Wielki Post, Wielki Tydzień, przed nami Wielka Niedziela. Każdy dzień Wielkiego Tygodnia poprzedza określenie „wielki’. Mamy więc Wielką Środę, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobotę…
Wielkanoc to najstarsze święto wszystkich chrześcijan, ustanowione już na początku II wieku na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa. To święto w polskiej tradycji było wzbogacane przez wieki w zwyczaje i obrzędy ludowe. Poprzedza je Wielki Post, jeszcze niedawno surowo przestrzegany, szczególnie na polskiej wsi. Wielki Tydzień to czas nie tylko wzmożonej pobożności i praktyk religijnych, ale również wiosennych porządków, przygotowania świątecznych potraw i kraszenia jajek. Szczególnie bogate w przeżycia duchowe i zajęcia domowe są ostatnie trzy dni Wielkiego Tygodnia. W naszej tradycji są to święta spędzane w gronie rodziny i najbliższych. Właśnie o tych bogatych tradycjach opowiedzą kobiety z Woli Gułowskiej, dużej wsi leżącej w Ziemi Łukowskiej, w pobliżu Woli Okrzejskiej gdzie przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz. Zanim usłyszymy to archiwalne nagranie Józefa Sobieckiego z roku 2002, posłuchajmy rozmowy, którą w roku 1998 redaktor Maria Sawicka przeprowadziła z panią Adelą Wielgomas ze wsi Wróble, leżącej nad Wisłą w pobliżu historycznych Maciejowic…