Niedziela Palmowa to święto wiary i nadziei związane z wiosennym przebudzeniem przyrody oraz zbliżającym się Zmartwychwstaniem Pańskim. To chyba najbardziej magiczne święto w naszym kalendarzu. A to za sprawą głębokiej wiary mieszkańców wsi w cudowne właściwości palmy wielkanocnej. Nieprzypadkowo do każdej palemki trafia gałązka wierzby, drzewa najbardziej „miłującego życie”, które pierwsze na wiosnę zakwita i pokrywa się zielenią. Tę magiczną moc palmy wielkanocnej potęguje jej poświęcenie w kościele. Po powrocie z kościoła palmę umieszcza się za świętym obrazem, aby strzegła domu przed nieszczęściem i udzielała rodzinie błogosławieństwa bożego.
O przygotowaniach do świąt i wierzeniach związanych z mocą Palmy Wielkanocnej opowiedziała pani Marianna Śledź ze wsi Młynki pod Siedlcami.
Najwyższe i najpiękniejsze palmy można podziwiać na Kurpiach podczas Święta Palmy Kurpiowskiej we wsi Łyse. Zachętą do wykonywania takich palm są organizowane od kilkudziesięciu lat konkursy. O palmie kurpiowskiej opowiedziały panie: Zofia Warych i Zofia Charamut z Myszyńca oraz pani Stanisławia Niedźwiedzka ze wsi Baba, której redaktor Józef Sobiecki w roku 1998 towarzyszył przy robieniu takiej właśnie konkursowej strojnej palmy.