Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (717)
-
Od magazynu zbiorów do galerii - Muzeum Regionalne w Siedlcach
O pracy muzealnika: wyborze tematów badawczych i wystawienniczych, o zbiorach i ich magazynowaniu, ale też o edukacji oraz promocji wydarzeń muzealnych, na przykładzie Muzeum Regionalnego im. M. Asłanowicza w Siedlcach w programie mówiły pracownice merytoryczne tej placówki: Agnieszka Hyckowska i dr Agnieszka Pasztor.
-
23.09.2024
-
24 min 55 s
-
-
Teraz odtwarzane
Siedlce – PRL w domach i na ulicy
O wystawie „Czy mnie jeszcze pamiętasz – PRL w Siedlcach” (wątki życia społecznego w mieście oraz życia ludzi w zaciszu domowym) w programie mówiła Agnieszka Hyckowska, kuratorka wystawy z Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
-
20.09.2024
-
21 min 39 s
-
Odtwarzam
-
-
Wycieczki z historią – Arkadiusz Łukasiak, cz. 2
Powiat wołomiński nie ma zbyt wielu zabytków, choć te, które są należą do ciekawych i coraz bardziej odwiedzanych przez turystów. Najstarszy z nich to pałac Grzybowskich, a na końcu Karskich w Chrzęsnem (gm. Tłuszcz), wybudowany w 1635 roku. Są też przydrożne krzyże, inne dwory i pałace, są budynki użyteczności publicznej także zabytkowe. Są wreszcie niewielkie rzeki, których obecność w krajobrazie powoduje, że ten podwarszawski powiat ma swój urok i niezastąpiony klimat. A jak tek krajobraz kultury materialnej i przyrody wygląda z wysokości roweru – opowiada w programie Arkadiusz Łukasiak, historyk, krajoznawca, miłośnik podróży na rowerze, autor „Wycieczek z Historią” (cz. 2).
-
19.09.2024
-
24 min 01 s
-
-
Wycieczki z historią – Arkadiusz Łukasiak, cz. 1
Powiat wołomiński nie ma zbyt wielu zabytków, choć te, które są należą do ciekawych i coraz bardziej odwiedzanych przez turystów. Najstarszy z nich to pałac Grzybowskich, a na końcu Karskich w Chrzęsnem (gm. Tłuszcz), wybudowany w 1635 roku. Są też przydrożne krzyże, inne dwory i pałace, są budynki użyteczności publicznej także zabytkowe. Są wreszcie niewielkie rzeki, których obecność w krajobrazie powoduje, że ten podwarszawski powiat ma swój urok i niezastąpiony klimat. A jak tek krajobraz kultury materialnej i przyrody wygląda z wysokości roweru – opowiada w programie Arkadiusz Łukasiak, historyk, krajoznawca, miłośnik podróży na rowerze, autor „Wycieczek z Historią” (cz. 1).
-
18.09.2024
-
22 min 16 s
-
-
W domu drobnej szlachty ciechanowskiej
Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie znane jest przede wszystkim z dwóch postaci historycznych, które mocno związały swe losy z tym miejscem. Są to Aleksandra z Sędzimirów Bąkowska i Aleksander Świętochowski. To między innymi ich idee i działania sprawiły, że na polskich ziemiach po marazmie po powstaniu styczniowym 1863 roku rozwinęły się praca organiczna i praca u podstaw, szczególnie na polskiej wsi. Ponieważ region Mazowsza ciechanowskiego jest bogaty w tzw. drobną szlachtę (niewiele różniącą się od chłopów pod kątem ekonomicznym, za to kultywującą swe szlacheckie pochodzenie oraz etos), nieżyjąca już dr Irena Kotowicz-Borowy wraz z Zespołem Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, rozpoczęła organizację swego rodzaju skansenu wsi drobnoszlacheckiej. Stąd też jednym z pierwszych obiektów, który pojawił się na terenie zespołu dworsko-parkowego Bąkowskich w Gołotczyźnie (jako Oddział Muzeum w Ciechanowie) był dworek (przez prof. M. Rozbicką nazywany też „chałupą dworkową”) drobnoszlacheckim. W programie o drobnej szlachcie mazowieckiej, jak o tym szlacheckim domu opowiada Łukasz Szpejewski, historyk, adiunkt muzealny w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie).
-
17.09.2024
-
21 min 46 s
-
-
Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku
O XXVII Europejskich Dniach Dziedzictwa (EDD) na Zamku książąt mazowieckich w Czersku (gm. Góra Kalwaria) w programie mówił Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii.
-
13.09.2024
-
24 min 30 s
-
-
Muzealnik z pasją – Wiesław Kaczmarek
Jest informatykiem, ale od wielu lat pracuje w muzealnictwie, prowadząc z sukcesem takie placówki jak Muzeum Woli czy jako wicedyrektor ówczesne Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy. Przez ostatnią dekadę zaś bardzo rozwinął (będąc dyrektorem instytucji) Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Od października br. Wiesław Kaczmarek przechodzi na emeryturę, pozostawiając po sobie wdzięczną pamięć pracowników, naukowców i potomków ziemian. Dyrektor Wiesław Kaczmarek zapowiada jednak, że do zajęć, związanych z zabytkami i szeroko pojętą humanistyką, jeszcze powróci. A tymczasem w „Sekretach Mazowsza” nieco wspomnień zasłużonego muzealnika.
-
11.09.2024
-
23 min 59 s
-
-
Zrabowana Warszawa – „stołeczny Chwalewik”
Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców warszawy w latach 1939-1945 (Warszawa 2024, wyd., Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to najnowsza, poprzedzona wieloletnimi kwerendami, praca dr. Mariusza Klareckiego, historyka sztuki, kuratora Pałacu pod Blachą w Muzeum Zamek Królewski w Warszawie, specjalizującego się m.in. właśnie w badaniu strat Warszawy w obszarze dzieł sztuki oraz w problematyce historii rewindykacji dóbr kultury.
Koordynatorkami wydawnictwa są pp. Dorota Wada i Ewa Witkowska, redakcja i korekta Grażyna Waluga. Książke bardzo wzbogaca plastycznie i dokumentalnie grafika oraz liczne fotografie archiwalne.
Publikację recenzowali: dr hab. Piotr Majewski oraz dr Tomasz Adam Pruszak, a z autorem Mariuszem Klareckim oraz Ewą Witkowską z MKiDN rozmawiał Piotr Łoś.
-
10.09.2024
-
26 min 15 s
-
-
Lamus rodziny Wolskich – zabytek zadbany
O zabytkowym lamusie w Hawłowicach Górnych, odzyskanym przez rodzinę w 2002 roku, w programie mówił prof. dr hab. Marian Wolski, historyk, przewodniczący Rady Fundacji Zofii i Jana Włodków, laureat tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Zabytek Zadbany”. Nagroda została przyznana za wykonanie badań, konserwację obiektu oraz nienaganną, stałą opiekę nad nim. Zabytek został ocalony, podczas badań, a dzięki doskonałej pamięci i ustnemu przekazowi nieżyjącej już matki właściciela, Irenie z Wolskich Wołkowskiej (1928-2014), zlokalizowano i odkryto przepiękne polichromie. W budynku tym – dzięki zachowanym kaflom – odtworzono XVI-wieczny piec, który jest jedynym działającym takim obiektem w Polsce.
-
09.09.2024
-
20 min 44 s
-
-
Zjawienie, parafia, rodzina Wyleżyńskich - z historii Wielgolasu
O dziejach zjawienia, po którym zrodził się lokalny kult maryjny, historii parafii oraz rodziny Wyleżyńskich - ostatnich przedwojennych właścicielach majątku i dworu w Wielgolesie (gm. Latowicz, pow. miński) w audycji mówili: Zdzisław Ćmoch, regionalista historyk, nauczyciel oraz ks. Dariusz Franczak, proboszcz parafii MB Różańcowej oraz kustosz Sanktuarium MB Łaskawej w Wielgolesie.
-
06.09.2024
-
22 min 57 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Wakacje na Mazowszu
490 odcinków -
Rody i Rodziny Mazowsza
502 odcinkiMamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
-
Poranek RDC
10733 odcinkiPrzy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.