Pierwszą kobietą, która zabrała głos w Sejmie Ustawodawczym 1919-1922 była Maria Moczydłowska. Wśród najaktywniejszych posłanek tego okresu źródła wymieniają m.in. Zofię Sokolnicką oraz główną bohaterkę audycji Gabrielę Balicką.
Polki po raz pierwszy znalazły się w ławach sejmowych dzięki dekretowi Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku, który przyznawał kobietom czynne prawa wyborcze. -
Do Sejmu weszło najpierw pięć kobiet: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska i Maria Moczydłowska, a potem, w wyniku wyborów uzupełniających, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa - wyjaśniła w programie Maria Balicka, filolog polski, popularyzatorka historii. -
Ciocia Gabriela przyjeżdżała do naszego rodzinnego majątku w Popniu na wakacje - opowiadała cioteczna wnuczka posłanki, Anna Sulikowska. Była zawsze elegancka, choć w latach późniejszych, po śmierci męża (którego bardzo kochała, mimo rozejścia się małżonków) do końca życia chodziła w żałobie.
Gabriela z Iwanowskich Balicka (1871-1962) wobec przedwczesnej śmierci rodziców, wychowana została i miała zapewniony byt dzięki rodzinie swej matki - Rosenwerthów-Różyczków. Wbrew ówczesnym obyczajom, po szkole średniej rozpoczęła studia, potem pracę naukową, zakończoną doktoratem. Miała wybitne osiągnięcia, to jej badania pozwoliły w polskim rolnictwie zastosować na dużą skalę nawozy sztuczne. Od zawsze interesowała się sprawami społecznymi, działała w organizacjach oświatowych i kobiecych, ale kontakty polityczne nawiązała dopiero po wyjściu za mąż za Zygmunta Balickiego (1858 - 1916), twórcę Związku Młodzieży Polskiej "Zetu". To w ich domu Roman Dmowski poznał rodzinę Lutosławskich z Drozdowa, gdzie spędził ostatni okres życia.
Gabriela Balicka - w audycji usłyszymy konkretne przykłady jej działalności parlamentarnej - osiągnęła sukces, podnosząc znaczenie polskich kobiet. Nie miała dzieci, natomiast wraz z mężem wychowała swoją siostrzenicę Janinę Kossobudzką, która później wyszła za mąż za Stefana Buszczyńskiego, jednego z pionierów polskiego nasiennictwa. Historię życia i pracy Gabrieli Balickiej opisała dr Katarzyna Luksa w książce "Gabriela Balicka (1867-1962). Działalność polityczna, społeczna, naukowa, edukacyjna", wydanej w 2017 roku.