Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Maciej Ptaszyński z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Porozmawiamy o pierwszym elekcyjnym królu Polski - Henryku Walezym.
Będzie o władcy Polski, który ma w Polsce czarną legendę. Czy był rozpustnikiem, dlaczego ubierał się po kobiecemu i nosił kolczyki. Czy mordował innowierców? Czy rzeczywiście w Polsce zajmował się tylko zabawą? Dlaczego ledwie po kilku miesiącach uciekł w środku nocy z Polski i czy była to ucieczka usprawiedliwiona?
Zastanowimy się, czy swoją ucieczką z Krakowa obraził/zhańbił Polaków.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Historia bez tabu
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami, i faktach zmienionych w legendy. Powiemy o szemranych postaciach, które stały się bohaterami i bohaterach, którzy niemal zniknęli z kart historii. Powiemy o wielkich czynach i niskich pobudkach. Poznamy postacie z pomników, które na pomniki nie zasługują, albo znacznie je przerastają. Będzie o historii w służbie propagandy.
W naszych programach pokażemy też historyczne postaci od zupełnie innej strony. Pojawi się książę jeżdżący nago po mieście, słowiki które doprowadziły do śmierci króla, czy przyszła święta biegająca po zamku z siekierą, by wpuścić do siebie kochanka. Będzie o wielkich bitwach, o których uczymy się w szkołach, a których być może nie było, lub były znacznie mniejsze niż nas uczono!
Odcinki podcastu (11)
-
Potop. Największa klęska w historii Polski
W audycji porozmawialiśmy o potopie szwedzkim. Czy była to największa katastrofa w historii Polski porównywalna do II wojny światowej? Było też o łupieniu Rzeczpospolitej przez Szwedów na niespotykaną skalę, o stratach ludności szacowanych na 4 mln osób.
Nie zabrakło wątku zdrady narodowej. Dlaczego niemal wszyscy najważniejsi dowódcy wojskowi i dostojnicy zdradzili króla Jana Kazimierza i dlaczego później do niego wrócili? Czy to był moment w historii Polski przełomowy, po którym kraj już się nie podniósł?Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Michał Kopczyński z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski.
-
19.12.2024
-
47 min 42 s
-
-
Żony Piastów, czy kobiety rządziły Polską?
Będziemy rozmawiać o kobietach. Czy to one rządziły w państwie Piastów? Dlaczego w kronikach tak mało o nich informacji? Czy kronikarze nienawidzili kobiet? Dlaczego, gdy królowa lub księżna aktywnie udziela się w polityce jest zwykle krytykowana? Będzie o królowych i księżnych, które decydowały o losach piastowskiej Polski - Rychezie, która odesłała insygnia koronacyjne cesarzowi i przez pewien czas sprawowała władzę, o pierwszym znanym nam trójkącie małżeńskim - Judycie, żonie Władysława Hermana i zapewne kochance możnego Sieciecha. Powiemy też o księżnej Agnieszce, którą kronikarz nazywał "tygrysicą", która dowodziła obroną Wawelu.
Gościem programu jest dr Tomasz Borowski z Muzeum Historii Polski.
-
12.12.2024
-
45 min 30 s
-
-
Teraz odtwarzane
Henryk Walezy - czy zhańbił Polskę?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Maciej Ptaszyński z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Porozmawiamy o pierwszym elekcyjnym królu Polski - Henryku Walezym.
Będzie o władcy Polski, który ma w Polsce czarną legendę. Czy był rozpustnikiem, dlaczego ubierał się po kobiecemu i nosił kolczyki. Czy mordował innowierców? Czy rzeczywiście w Polsce zajmował się tylko zabawą? Dlaczego ledwie po kilku miesiącach uciekł w środku nocy z Polski i czy była to ucieczka usprawiedliwiona?
Zastanowimy się, czy swoją ucieczką z Krakowa obraził/zhańbił Polaków.-
05.12.2024
-
45 min 32 s
-
Odtwarzam
-
-
Wolna elekcja - największy błąd w historii Polski?
Dziś w Historii bez Tabu będzie o jednym z największych eksperymentów w historii Polski! Czy wolną elekcję można nazwać pierwszymi wolnymi wyborami? Czy można sobie wyobrazić kraj bez króla? Czy to była największy błąd Rzeczpospolitej Obojga Narodów?
Gościem programu jest prof. Jolanta Choińska-Mika w Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
28.11.2024
-
44 min 11 s
-
-
Ks. Józef Poniatowski. Nago przez Warszawę
Pokażemy inną twarz księcia - celebryty, trendsettera i playboya. Powiemy o tym, jak został Polakiem, jak nago przejechał po Warszawie, o tym, jak organizował najlepsze bale w mieście. Będzie również o tym, jak - słusznie - został bohaterem i legendą.
Gościem programu był prof. Jarosław Czubaty z wydz. historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
21.11.2024
-
45 min 45 s
-
-
Jadwiga — święta, która biegała z siekierą
Dziś w „Historii bez Tabu” zajęliśmy się postacią Jadwigi, pierwszej i jednej z dwóch w historii Polski kobiet, które zostały koronowane na króla!, a nie królową. Jedną z największych i na pewno najwyższych (zapewne około 175 cm wzrostu) kobiet w naszej historii.
W programie o tym, jak do tego doszło, że w kraju, w którym zasadniczo rządzili mężczyźni, pozwolono kobiecie założyć koronę. Jak to możliwe, że prowadziła negocjacje z Krzyżakami, a także stanęła na czele wyprawy wojennej? Jak traktował ją mąż Władysław Jagiełło? Odpowiadamy też na pytanie, dlaczego w przeciwieństwie do Wandy, chciała Niemca oraz kto i dlaczego musiał odszczekiwać, staropolskim zwyczajem, pod stołem.
Gościem programu był prof. Piotr Węcowski, mediewista wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
14.11.2024
-
44 min 35 s
-
-
Chrzest Polski
Gościem programu był prof. Marcin Pauk z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Rozmawialiśmy o wydarzeniu, które w szkołach nazywamy chrztem Polski, czyli o roku 966. Czy rzeczywiście możemy je tak nazwać? Kto wówczas został ochrzczony poza Mieszkiem I i jego rodziną. Czy jego kraj stał się chrześcijańskim, i czy możemy mówić o Polsce skoro nazwa plemienia Polanie i kraju Polska po raz pierwszy pojawiła się dopiero kilkadziesiąt lat później. Kiedy przyjął chrzest - data ogólnie przyjęta wcale nie koniecznie jest prawdziwa.
Jak wyglądała chrystianizacja Polski i dlaczego kazano wybijać zęby! Wreszcie dlaczego praktycznie niczego nie możemy powiedzieć o pogańskich wierzeniach mieszkańców państwa Piastów, mimo tego, że pogańska religia przetrwała na tych terenach nawet do XIII w.
-
31.10.2024
-
53 min 03 s
-
-
Grunwald 1410. Wcale nie tak wielka bitwa?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Michał Kopczyński, Uniwersytet Warszawski i Muzeum Historii Polski.
W kolejnym programie rozmawiamy o jednym z najsławniejszych wydarzeń w historii Polski. Czy rzeczywiście była to tak wielka bitwa jak o niej uczą w szkołach. Gdzie rzeczywiście się odbyła? Czy Krzyżacy mogli zwyciężyć? Będzie o Litwinach, którzy wcale nie uciekli z pola bitwy, o planie ucieczki Jagiełły. A także o hitlerowskich Niemcach, którzy twierdzili, że 500 lat później pomścili klęskę. Gościem programu jest prof. Michał Kopczyński, z Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski.
-
24.10.2024
-
51 min 03 s
-
-
Trucizna, mity i włoszczyzna. O królowej Bonie
O królowej Bonie Sforzy. Z prof. Wojciechem Tygielskim Łukasz Starowieyski rozmawiał o mitach i faktach z jej życia. Czy otruła dwie królowe i synowe oraz dwóch książąt? Co sprowadziła na polski stół, czy to ona spowodowała, że kobiety zaczęły nosić dekolty? Było też o włoskiej rewolucji w Polsce.
-
10.10.2024
-
48 min 45 s
-
-
Powstanie Warszawskie. Plan walki nie tylko z Niemcami
Gościem programu był Michał Wójcik, historyk, dziennikarz, pisarz autor książek o II wojnie światowej. Rozmawialiśmy o Powstaniu Warszawskim, o rozmowach kapitulacyjnych, ale też o planie drugiego powstania warszawskiego- przeciwko Sowietom, a także o tajemniczych rozmowach AK z Niemcami o współpracy w walce z Sowietami.
-
03.10.2024
-
47 min 14 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
144 odcinki
-
Animalista
516 odcinków -
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
-
Czas na reportaż
18 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.