Wiadomości
Udostępnij:
Toaleta w cenie kawalerki, czyli nowy szalet w Parku Skaryszewskim
-
12.04.2024 07:32
-
Aktualizacja: 08:51 12.04.2024
Automatyczny szalet w Parku Skaryszewskim na warszawskiej Pradze Południe po trzech latach ma w końcu zostać otwarty. Obiekt stanął przy ul. Międzynarodowej i już wzbudza pierwsze kontrowersje. – Trudno mi skomentować budowę toalety przez trzy lata, bo to się po prostu nie mieści w głowie. Koszt ogromny, pewnie nieadekwatny do tego, co będziemy mieli w zamian – mówi nam jedna z mieszkanek.
Toaleta w Parku Skaryszewskim za 650 tysięcy złotych to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego z 2020 roku. Obiekt pojawił się już przy ul. Międzynarodowej.
Mieszkańcy i spacerowicze mówią, że toaleta jest bardzo potrzebna w parku, ale koszty i tempo tej inwestycji pozostawiają wiele do życzenia.
– Trudno mi skomentować budowę toalety przez trzy lata, bo to się po prostu nie mieści w głowie. Koszt ogromny, pewnie nieadekwatny do tego, co będziemy mieli w zamian – mówi nam jedna z mieszkanek.
Zapytaliśmy Zarząd Zieleni o to, od kiedy toaleta zacznie działać. Czekamy na odpowiedź.
Na projekt budowy automatycznej toalety w Parku Skaryszewskim zagłosowało ponad 3 tysiące mieszkańców Pragi Południe.
Zabytkowy „Skaryszak”
Park Skaryszewski, czyli popularny „Skaryszak” – noszący od czasów międzywojennych imię I. J. Paderewskiego – to teren zabytkowy. Powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905–1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora.
Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. W 2009 r. został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.
W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu.
Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.
Czytaj też: Publiczna toaleta za blisko milion złotych. Mieszkańcy Ursynowa: To będzie luksus
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/PA
Kategorie: