Wiadomości
Udostępnij:
Obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie [PODSUMOWANIE]
-
15.08.2023 09:09
-
Aktualizacja: 16:56 16.08.2023
W podwarszawskim Ossowie odbyły uroczyste obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej również „Cudem nad Wisłą”. Bogaty program wydarzenia objął uroczystości o charakterze: religijnym, społecznym, rodzinnym i artystycznym. Na przedpolach Warszawy odegrana została wielka rekonstrukcja walk. W wydarzeniu uczestniczyło Radio dla Ciebie.
Uroczysta Msza Święta, apel pamięci, rodzinny piknik i wielka rekonstrukcja historyczna. Dziś w podwarszawskim Ossowie odbyły się obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W miejscu, gdzie dokładnie 103. lata temu Polacy odparli bolszewików — zaplanowano główne uroczystości.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 8:00, modlitwą przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki przy Szkole Podstawowej w Ossowie.
O godzinie 9:30 rozpoczęła uroczysta Msza Święta na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie koncelebrowana przez Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej JE Ks. Romualda Kamińskiego.
Biskup w homilii podkreślał wagę Bitwy, zarówno dla Polski, jak i Europy i całego dziedzictwa kultury chrześcijańskiej.
— Odwróciła losy wojny oraz ocalił w dużej części Europy porządek, tak misternie budowany przez wielu, z wyjątkowego budulca. U podstaw tego porządku, skarbu niezwykłego, stanęły przykazania Dekalogu i Ewangelia Jezusa Chrystusa oraz owoce na nich zrodzone — mówił biskup.
Pod Warszawą zostały obronione podstawy całej przyszłej cywilizacji — dodał biskup.
— Cały świat korzysta z dobrodziejstw, myśli i sztuki greckiej, prawa rzymskiego, wzoru życia pozostawionego po wielkich świętych, uczonych, myślicielach, budowniczych cywilizacji miłości — oznajmił.
W #Ossow w 103. rocznicę #BitwaWarszawska rozpoczęła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Biskupa @Diecezja_DWP ks. Romualda Kamińskiego pic.twitter.com/FARhdz19EX
— Polskie Radio RDC (@rdcpolskieradio) August 15, 2023
Z kolei o godzinie 11:15 rozpoczął się Apel Pamięci, podczas którego złożono wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. W imieniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, wiązankę złożył Tadeusz Deszkiewicz, doradca Prezydenta i prezes Radia dla Ciebie.
W imieniu Prezydenta RP @AndrzejDuda, wiązankę na Cmentarzu #BitwaWarszawska 1920 roku w #Ossowie złożył doradca @prezydentpl, prezes Radia dla Ciebie, @tdeszkiewicz pic.twitter.com/1p9JeGxzv8
— Polskie Radio RDC (@rdcpolskieradio) August 15, 2023
W dalszej części tj. o godzinie 12:00 na Polach Ossowskich zorganizowany został Piknik Historyczno-Edukacyjny pt.: „Zostań Hallerczykiem”, a o 14:00 rozpoczęła się inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku na Polach Ossowskich.
Na miejscu było także Radio dla Ciebie. Nasz dziennikarz Piotr Łoś od godziny 10:00 rozmawiał zarówno z lokalnymi władzami, działaczami patriotycznymi jak i organizatorami inscenizacji.
Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/player.
Radio dla Ciebie prosto z Ossowa
Pierwszymi gośćmi, z którymi rozmawiał Piotr Łoś w Ossowie byli: Katarzyna Rutkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury „Fabryczka” w Wołominie, Zbigniew Rowiński, z Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”, odpowiadającej za rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej oraz prof. Marcin Kruszyński, który opowiedział o wystawie „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920”.
W drugiej części specjalnej audycji RDC wypowiedziała się Joanna Krupska, psycholog, działaczka społeczna, żona śp. Janusza Krupskiego. Nasz dziennikarz porozmawiał również Ryszardem Walczakiem, prezesem Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. J. Popiełuszki, inicjator Polany Dębów Pamięci w Ossowie.
Piotr Łoś rozmawiał też z Ryszardem Walczakiem, prezesem Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. J. Popiełuszki, inicjatorem Polany Dębów Pamięci w Ossowie.
Piotr Łoś przeprowadził w Ossowie rozmowę z Jarosławem Stryjkiem, kierownikiem Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 (Oddział Muzeum Wojska Polskiego).
Na zakończenie dziennikarz Radia dla Ciebie porozmawiał z Adamem Lubiakiem, starostą powiatu wołomińskiego.
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie
To rozległe widowisko jest co roku prezentowane w dniu 15 sierpnia z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Wołominie już od 18 lat. Spektakularna rekonstrukcja walk angażuje blisko 200 rekonstruktorów, a przyciąga tysiące widzów, które przybywają całymi rodzinami, by uzmysłowić sobie wydarzenia sprzed 103 lat.
Na polach stoją już gotowe wiejskie budynki. Będą polscy ułani, strzelcy złożeni z warszawskich ochotników, a z drugiej strony bolszewicy na przedwojennych ciężarówkach. Zbigniew Rowiński z Grupy Historyczno-Edukacyjnej Szare Szeregi podkreśla, że są gotowe także działa, które dodadzą ognia na polu bitwy.
— Przygotowywana jest prawosławna armata 76 i 2 milimetra, zabezpieczany i smarowany jest także zamek. Pułk piechoty trafi do Ossowa i tam właśnie stanie w szranki z armią bolszewickcką. Pierwsze przełamanie z frontu, które dokona pod Ossowem i Leśniakowizną — zapowiada Rowińsk.
Rowiński dodaje, że wydarzenie trzeba zobaczyć na własne oczy.
— Wielka, wspaniała rekonstrukcja, która wydarzy się na błoniach Ossowskich. Zapraszamy serdecznie, będzie to ogromne widowisko historyczne z żywą lekcją historii, a do tego oczywiście dodatki, które na ten rok przygotowaliśmy — podkreśla.
Wielkie przygotowania w Ossowie
Rekonstruktorzy już kilka dni temu rozpoczęli przygotowania na 15 sierpnia. W tym roku organizatorzy chcą nawiązać do 150. rocznicy urodzin gen. Józefa Hallera, które przypadają w niedzielę, a także do 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
— Przygotowujemy nowe mundury Błękitnej Armii generała Hellera, które szyliśmy prawie rok. Będzie wręczenie sztandaru 236. pułku piechoty, czyli sztandar ochotniczy, który pułk otrzymał z rąk powstańców styczniowych, a oni 13 sierpnia 1920 roku przekazali swój sztandar obrońcom Warszawy. Na linii Wisły wymaszeruje 236. pułk — mówi Zbigniew Rowiński z Grupy Historyczno-Edukacyjnej Szare Szeregi.
Na polach Ossowa kolejny raz zostanie odtworzona historyczna wieś, która będzie świadkiem walk.
— Jeżeli chodzi o budynki, to już są pobudowane, przygotowane. Są rozbieralne, więc zawozimy je na miejsce rekonstrukcji. Patrzę na taki duży taras, na którym młodzi ludzie w wieku 12–17 lat przygotowują właśnie mundury — dodaje Rowiński.
Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Patronat honorowy nad wydarzeniami 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej objęli: Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, Prezes Instytutu Pamięci narodowej dr Karol Nawrocki, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Bitwa Warszawska – rys historyczny
Bitwa Warszawska roku 1920 to największe militarne zwycięstwo Polski od czasów wiktorii wiedeńskiej 1683 r. Sierpniowe zwycięstwo sprzed 100 laty ocaliło niepodległą Polskę i cywilizację łacińską przed komunizmem.
Bitwa ta była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej, jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Jednakże z wyjątkiem Polski ten fakt nie funkcjonuje w świadomości historycznej mieszkańców krajów europejskich.
Zauważył to już w 1931 r. brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent d'Abernon, bezpośredni świadek wydarzeń, autor książki „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”.
„Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane” — Edgar Vincent d'Abernon
W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 r. straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Nie są natomiast dokładnie znane straty zadane Sowietom. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo w walkach lub zostało ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.
Czytaj też: Popiersie śp. Janusza Krupskiego odsłonięte w Ossowie. „Był prawdziwym autorytetem”
Źródło:
Autor:
RDC /JD
Kategorie: