Wiadomości
Udostępnij:
Od sanatorium po siedzibę Luftwaffe. Konserwator zbada kamienicę na Ochocie
-
04.12.2023 21:56
-
Aktualizacja: 21:31 04.12.2023
Od rodzinnego domu przez sanatorium po siedzibę Luftwaffe – Stołeczny Konserwator Zabytków zlecił badania konserwatorskie modernistycznej kamienicy przy ul. Żwirki i Wigury 41. Przeprowadzono je w związku z planowanym remontem budynku. – Badania są istotne w kontekście przyszłości budynku – mówi stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.
Konserwatorzy zbadają modernistyczną kamienicę przy ul. Żwirki i Wigury na warszawskiej Ochocie.
Zlecono ekspertyzę mykologiczną (ocenia stan zachowania obiektu pod kątem działających na niego czynników zewnętrznych i zagrożeń biologicznych – przyp. red.), opinię stanu technicznego oraz badania konserwatorskie mające na celu ustalenie pierwotnie użytych materiałów wykończeniowych i ich kolorystyki. Dokumentacja ta będzie stanowiła podstawę do opracowania projektu budowlanego.
– To pozwoli nam na odpowiedzenie na pytanie, w jaki sposób wyglądała ta elewacja przed wojną. Była ona o tyle interesująca, że budynek częściowo był wykończony szarą cegłą cementową, a częściowo jasnym tynkiem. Miał w związku z tym więcej modernistycznego detalu i był jednym z atrakcyjniejszych budynków tej części Ochoty – mówi stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.
Budynek powstał w latach 1925–1930 dla Aleksandry i Zygmunta Kotarskich. Zaprojektował go działający na Ochocie architekt Władysław Nałęcz-Raczyński.
W latach 30. XX wieku budynek wynajęto na prywatny zakład leczenia chorób psychicznych i neurologicznych. W latach 1935–1939 funkcjonowało w nim sanatorium dla dzieci „Anima”, kierowane przez dr Helenę Flatau. W czasie II wojny światowej obiekt zajęło Luftwaffe.
Czytaj też: Pozostałości „starej” Warszawy na budowie placu Centralnego. Będą badania archeologiczne
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/PA