Wiadomości
Udostępnij:
W niedzielę wybory prezydenckie. Jak oddać ważny głos?
-
14.05.2025 20:31
-
Aktualizacja: 22:30 14.05.2025
Już w najbliższą niedzielę 18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki opowiedział Polskiemu Radiu RDC o tym, jak powinna przebiegać procedura oddania ważnego głosu.
Już w najbliższą niedzielę 18 maja odbędą się wybory Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Obywatele głosy będą oddawać w ponad 32 000 obwodowych komisjach wyborczych, z których ponad 4000 znajdują się na Mazowszu. Za granicą głos będzie można oddać w 511 lokalach.
W lokalach komisji, do których jesteśmy przypisani, postawimy znak X obok nazwiska jednego z trzynastu kandydatów na urząd prezydenta.
Wybory prezydenckie 2025 – jak oddać ważny głos?
O tym jak powinna przebiegać cała procedura oddania głosu w rozmowie z Polskim Radiem RDC mówił Marcin Chmielnicki, rzecznik Krajowego Biura Wyborczego.
– Gdy już przyjdziemy do lokalu wyborczego i pozytywnie przejdziemy weryfikację, otrzymamy kartę do głosowania. Na karcie do głosowania będą nazwiska 13 kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej – wyjaśnia Chmielnicki.
Jak podkreśla, ważne jest, żebyśmy postawili X obok nazwiska tylko jednego kandydata, w przeciwnym razie nasz głos zostanie unieważniony.
– Aby oddać ważny głos, musimy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Jeżeli postawimy więcej niż jeden X, nasz głos będzie nieważny. Jeżeli nie postawimy go wcale, nasz głos również będzie nieważny.
Chmielnicki dodaje, że istotny jest znak, który postawimy na karcie do głosowania. Koniecznie musi to być X.
– To rzeczywiście nie może być tak zwany „ptaszek”, muszą to być dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki – wyjaśnia.
Cisza wyborcza w sobotę
O północy w nocy z piątku 17 maja na sobotę 18 maja zaczyna się okres tak zwanej „ciszy wyborczej”.
W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży i agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów.
Za jej złamanie grozi kara nawet 1 miliona złotych grzywny.
Czytaj też: Uczelnie będą lepiej chronione? Zmiany zapowiada minister nauki i rektor UW
Źródło:
Autor:
Adam Abramiuk/OW