Wiadomości
Udostępnij:
Obchody Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą z udziałem pary prezydenckiej
-
02.05.2023 10:38
-
Aktualizacja: 13:05 02.05.2023
Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się we wtorek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP, po południu będą miały też miejsce uroczystości związane z obchodzonym również tego dnia świętem Polonii i Polaków za Granicą.
Na placu Zamkowym w Warszawie zebrał się tłum Polaków, którzy w rodzinnym gronie czekali na uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. W uroczystości na Placu Zamkowym biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
O sposoby świętowania zapytał zgromadzonych na placu nasz reporter Przemysław Paczkowski.
Uroczystości na dziedzińcu Belwederu rozpoczęły się około godz. 13. Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, Akty Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi państwowe przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.
Dzień Flagi RP
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
Czytaj też: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak zmieniały się barwy Polski?
Źródło:
Autor:
RDC /PL