Wiadomości
Udostępnij:
Park kulturowy w centrum Warszawy. Będzie mniej reklam i stoisk ulicznych
-
18.12.2023 19:33
-
Aktualizacja: 08:03 19.12.2023
Historyczne centrum Warszawy stanie się parkiem kulturowym. Na początku grudnia rada miasta przyjęła uchwałę o utworzeniu parku kulturowego na terenie m.in. Starego i Nowego Miasta. Dzięki temu na jego terenie znajdzie się mniej kolorowych reklam, znikną też nielegalne stoiska uliczne.
Najważniejsze zabytki Warszawy i tereny związane z jej historią i tożsamością znajdą się w obszarze parku kulturowego. Podjęta przez radę miasta uchwała zapewni w ten sposób ochronę krajobrazu historycznej części stolicy.
Park jasno określa zasady funkcjonowania wybranych obszarów na swoim terenie.
– Takich jak kwestie reklam, szyldów, prowadzenie działalności handlowej, ogródków gastronomicznych, a także pewnych robót budowlanych. To są zasady gry, które od razu określone, ustawiają nam to współżycie w obszarze krajobrazu kulturowego na odpowiednim poziomie – mówi Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki.
Uchwała będzie wdrażana krok po kroku.
– Mamy vacatio legis dla niektórych przepisów, przede wszystkim, jeśli chodzi o te rozwiązania, które będą powodowały skutki finansowe. Zarówno restauratorzy, jak i przedsiębiorcy prosili, by wydłużyć ten czas. Jest on więc wydłużony nawet do dwóch lat – informuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Gdzie nowy park kulturowy?
Teren Parku obejmuje Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saski, a także parki położone poniżej Skarpy oraz Łazienki Królewskie, w sumie ponad 6 km.
Uchwała porządkuje także umieszczanie reklam, chroni oryginalny detal architektoniczny i historyczną stolarkę. Reguluje zasady umieszczania urządzeń technicznych. Dużo uwagi poświęca ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.
Przegłosowana przez miejskich radnych uchwała jest prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości.
Zapisy parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy zaczną obowiązywać od grudnia 2024 roku.
Pierwszy park kulturowy w Warszawie powstał 10 lat temu w Wilanowie.
Czytaj też: Monika Strzępka nie będzie już dyrektorką Teatru Dramatycznego
Źródło:
Autor:
Adrian Pieczka/PA