Wiadomości
Udostępnij:
Hamas uwolnił kolejnych zakładników. Izrael zwolni 90 Palestyńczyków
-
01.02.2025 10:51
-
Aktualizacja: 10:34 01.02.2025
Hamas uwolnił w sobotę trzech kolejnych izraelskich zakładników porwanych 7 października 2023 r. W zamian Izrael zwolni 90 Palestyńczyków. To czwarta runda wymiany izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów przeprowadzona w ramach trwającego od 19 stycznia zawieszenia broni.
W Chan Junus na południu Strefy Gazy Hamas uwolnił 54-letniego Ofera Kalderona i 35-letniego Jardena Bibasa. Mężczyźni zostali przekazani Czerwonemu Krzyżowi, a następnie izraelskiej armii, która przewiozła ich już do Izraela.
Później w mieście Gaza na północy palestyńskiego terytorium uwolniono 65-letniego Keitha Siegela, który również jest już pod opieką izraelskiej armii.
Uprowadzeni spędzili w Strefie Gazy 484 dni.
Kalderon, który ma podwójne izraelsko-francuskie obywatelstwo, został porwany wraz z dwójką nastoletnich dzieci z ich domu w kibucu Nir Oz. Jego syn i córka wrócili do kraju podczas krótkiej wymiany w listopadzie 2023 r. "Wraz z rodziną Kalderona bardzo się cieszymy, że został uwolniony z tego niewyobrażalnego piekła" - skomentował w serwisie X prezydent Francji Emmanuel Macron.
Z kibucu Nir Oz bojownicy Hamasu porwali także całą rodzinę Bibasów: Jardena, jego żonę Sziri i dwoje małych dzieci - Ariela i Kfira. Według władz izraelskich los żony i synów Jardena "wzbudza poważne obawy", ale nie potwierdziły one informacji Hamasu o tym, że cała trójka nie żyje.
Urodzonego w USA Siegela uprowadzono wraz z żoną Awiwą z ich domu w kibucu Kfar Aza. Kobietę zwolniono w listopadzie 2023 r.
Zawieszenie broni
Pierwsza faza zawieszenia broni w Strefie Gazy ma potrwać do początku marca. W tym czasie przewidziano uwolnienie 33 izraelskich zakładników i ok. 1900 palestyńskich więźniów.
Do soboty wolność odzyskało 10 Izraelek i 400 Palestyńczyków. Hamas potwierdził, że ośmiu z 33 zakładników, którzy mieli zostać przekazani w pierwszej fazie rozejmu, nie żyje. Oznacza to, że na zwolnienie czeka jeszcze 12 pozostałych przy życiu osób z tej grupy.
Wcześniej, w czwartek zwolniono pięciu porwanych 7 października Tajlandczyków, nieobjętych umową o wymianie w ramach rozejmu.
Rządzący Strefą Gazy Hamas napadł 7 października 2023 r. na Izrael, zabijając około 1200 osób i porywając 251. W Strefie Gazy wciąż więzionych jest 84 z nich. Według izraelskiej armii co najmniej 34 osoby z tej grupy nie żyją.
Atak był początkiem trwającej ponad 15 miesięcy wojny, w której zginęło przeszło 47 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.
Zawieszenie broni, oprócz wstrzymania walk i wymiany jeńców, zakłada też m.in. stopniowe wycofywanie się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, umożliwienie Palestyńczykom powrotu do ich miejscowości i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej.
Otwarte przejście graniczne
W sobotę ma też zostać otwarte niedziałające od kwietnia 2024 r. przejście graniczne między Strefą Gazy a Egiptem, przez które zostanie wywieziony transport rannych i chorych Palestyńczyków.
W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje warunków drugiej fazy umowy, zakładającej wprowadzenie trwałego rozejmu.
Czytaj też: Europejska Agencja Kosmiczna: w Ziemię może uderzyć asteroida
Źródło:
Autor:
AA
Kategorie: