Strajk w zakładach Altrad-Mostostal w Siedlcach. "To być albo nie być"

  • 06.06.2022 11:06

  • Aktualizacja: 22:43 15.08.2022

Tu nie chodzi o wyjazd na Majorkę. To "być albo nie być" dla nas i naszych rodzin - mówią pracownicy zakładów Altrad-Mostostal w Siedlcach, który w poniedziałek 6 czerwca rozpoczęli strajk generalny. Żądają podwyżek - około 750 zł brutto miesięcznie. Wielu zarabia pensje minimalne lub niewiele wyższe. Protestujący przekonują, że rozmowy z właścicielem próbują podjąć od maja ubiegłego roku.
Dotąd nie podjęto z nami żadnych oficjalnych rozmów. Będziemy protestować do skutku – mówią. - To jest nasze "być albo nie być", to nie jest nasz kaprys. Tu nie chodzi o wakacje na Majorce, nie chodzi o jakieś nowe samochody. Tu chodzi o przeżycie dla nas, dla naszych rodzin - tłumaczy jeden z protestujących.

W listopadzie pracownicy rozpoczęli spór zbiorowy. - Od trzech lat nie dostaliśmy żadnej podwyżki. Właściciel wydaje się nieugięty, uważa chyba Polskę i Europę za swoje kolonie. Domagamy się 4 złote 20 groszy podwyżki brutto dla każdego pracownika firmy. Chcielibyśmy uzyskać to jak najszybciej. Wyliczyliśmy, że nasze pensje są coraz mniej racjonalne wobec podwyżek cen paliwa czy żywności - mówi jeden z pracowników zakładu.

Niejasny system wypłat

Właściciel spółki zaproponował pracownikom przejście na rozliczenie według zysków firmy, ale system jest niejasny i nieopłacalny. - Proponuje nam wprowadzić system oparty na EBIDA, na którą my tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu. Ta EBIDA liczy się od zysku. Jest to dla nas niezrozumiałe, jak pracowników fizycznych i nie tylko można wynagradzać w ten sposób. Mamy stawki godzinowe i takim rozwiązaniom mówimy kategoryczne "nie" - podkreśla jeden z protestujących.

Pracownicy zakładu Altrad podkreślają, że w strajku chodzi o przeżycie ich i ich rodzin.

Strajkujący zapowiadają, że wrócą na produkcję, dopiero gdy ich żądania zostaną spełnione. W Altradzie w Siedlcach pracuje 280 osób. 89 procent z nich opowiedziało się za strajkiem. Firma zajmuje się budową rusztowań i szalunków.

Źródło:

RDC

Autor:

Olga Kwaśniewska/Beata Głozak/PA