Wiadomości
Udostępnij:
Radomskie bliźnięta żyją dzięki aparaturze z serduszkiem. „Zapominałem czasami oddychać”
-
28.01.2024 16:27
-
Aktualizacja: 16:06 28.01.2024
Oklejony serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzęt pomaga ratować pacjentów w polskich szpitalach. Tak też było osiem lat temu w Radomiu, gdy na świat przyszli Lusia i Mieszko. Choć rokowania nie były najlepsze, to obecnie dzieci są zdrowie i świetnie się rozwijają. — Obydwoje byli w inkubatorach. Córka miała zamartwicę urodzeniową, syn problemy z oddychaniem — mówi mama bliźniaków.
Przywrócone zdrowie, ocalone życie. I tych najmłodszych, i tych starszych. Oklejony serduszkami sprzęt w polskich szpitalach ratuje pacjentów. W Radomiu 8 lat temu ten sprzęt uratował bliźnięta Lusię i Mieszka.
— Dzieci są zdrowe i świetnie się rozwijają. Patrząc na nie, trudno uwierzyć, że tuż po urodzeniu rokowania nie były najlepsze — mówi ich mama Justyna Piątek — To były bardzo trudne początki, ponieważ dzieci urodziły się w 32 tygodniu z wagą urodzeniową po kilo pięćset. Obydwoje byli w inkubatorach. Córka miała zamartwicę urodzeniową i trzy dni była pod respiratorem w śpiączce farmakologicznej. Syn miał jeszcze problemy z oddychaniem. Był problem z płucami — oznajmia.
Dzieci udało się uratować dzięki sprzętowi medycznemu, zakupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pani Justyna dba, by o tym wiedziały i doceniały.
— Bardzo ważna, bo byłem chory i przez nią żyję. Zapominałem czasami oddychać. Jak idziemy w niedzielę, to wrzucamy pieniądze i dostajemy w zamian serduszko — mówi syn.
Szpital w Radomiu z serduszkami WOŚP
Inkubatory, przenośne USG czy rentgen to tylko początek długiej listy urządzeń medycznych, które, dzięki WOŚP, trafiły na oddział neonatologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Szefowa oddziału dr Alicja Powoniak, nie wyobraża sobie leczenia bez nich małych pacjentów.
— Inicjatywa Jurka Owsiaka, to nie tylko strona ekonomiczna, ale również wymiar ludzki. To jest fenomen, że tyle ludzkich serc jest otwartych na akcję — mówi dr Powoniak.
Dotąd Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Radomiu sprzęt medyczny wart ponad cztery i pół miliona złotych.
Czytaj też: Przychodzą na SOR z przeziębieniem. Nieodpowiedzialni pacjenci paraliżują oddziały
Źródło:
Autor:
Anna Orzeł/DJ