Ciepielów koło Radomia odzyska prawa miejskie. Co się zmieni?

  • 08.08.2023 22:44

  • Aktualizacja: 22:11 08.08.2023

Ciepielów w powiecie lipskim, na nowo stanie się miastem. Swoje prawa miejskie stracił po Powstaniu Styczniowym. Wójt gminy uspokaja mieszkańców, że zajdzie niewiele zmian. — W ramach zmiany statusu na miasto, nic się kompletnie nie zmieni, oprócz tego, że ja będę burmistrzem, rada gminy będzie radą miejską — mówi Artur Szewczyk.

Stracił je po Powstaniu Styczniowym, a teraz odzyska. Ciepielów na południowym Mazowszu znowu będzie miał prawa miejskie. Propozycja wyszła od premiera, a mieszkańcy powiedzieli: tak.

Procedura była długa i skomplikowana, a jej finałem jest zmiana statusu miejscowości. Artur Szewczyk — dziś wójt, a od 1 stycznia przyszłego roku burmistrz — obiecuje, że mieszkańcy na tym nie stracą.

W ramach zmiany statusu na miasto, nic się kompletnie nie zmieni, oprócz tego, że ja będę burmistrzem, rada gminy będzie radą miejską. Zmienią się szyldy. Pod innym względem nic się nie zmieni i nie zmienią się podatki. Nauczyciele dalej będą dostawać dodatek wiejski, bo dodatek jest w miejscowościach do 5 tysięcy mieszkańców. Nie ma żadnych obaw, nie będzie trzeba wymieniać dowodów osobistych. Oprócz tego szyldu i tytułu burmistrza kompletnie się nic nie zmieni — mówi Szewczyk.

Sam Ciepielów liczy 750 mieszkańców, cała gmina niespełna sześć tysięcy.

Czytaj też: Zapewni usługi lecznicze, rehabilitacyjne oraz kulturalne. Nowoczesne centrum powstanie w Klwowie

Źródło:

RDC

Autor:

Anna Orzeł/JD

Kategorie: