Wiadomości
Udostępnij:
Sensacyjne odkrycie na „Łysej Górze”. Pierwszy taki artefakt znaleziony w Polsce
-
06.09.2024 04:47
-
Aktualizacja: 20:12 05.09.2024
Sensacyjne odkrycie na północnym Mazowszu – w Bagienicach Wielkich w gminie Chorzele archeolodzy znaleźli celtycki hełm sprzed 2,5 tys. lat. – To jest rzeczywiście sensacyjne odkrycie, bo poświadcza, że pod tym hełmem była być może nawet celtycka głowa – mówi wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Borkowski.
Celtycki hełm z IV w. p.n.e. został znaleziony w gminie Chorzele na tzw. Łysej Górze. Znajdował się tam gród obronny Celtów. To pierwszy taki artefakt znaleziony w Polsce
– Nie mieliśmy takiego do tej pory na terenach ziem polskich. W ogóle znanych hełmów celtyckich brązowych jest ledwie kilka. Znajdują się w British Museum, w muzeum w Nowym Jorku, a teraz będą się znajdowały również w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. To jest rzeczywiście sensacyjne odkrycie, bo poświadcza, że pod tym hełmem była być może nawet celtycka głowa – mówi wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Borkowski.
Hełm został wykonany z brązu.
– Częściowo odlewany, częściowo z blachy brązowej, w kształcie stożkowatym, bardzo charakterystycznym właśnie dla wczesno lateńskich hełmów, zakończony kulkami na tym wystającym ostrzu. Ma on również ewidentnie nakarczek, którym chroniono kark przed urazami – dodaje Borkowski.
To przełomowe odkrycie na skalę europejską.
– Pokazuje przesunięcie granicy i funkcjonowania ekumeny kontrolowanej przez Celtów bardzo głęboko na północ. Na północy Mazowsza zdecydowanie nie spodziewaliśmy się elementów celtyckich, nigdy o nich nie mówiono – zauważa wicedyrektor muzeum.
Podczas badań archeolodzy odkryli także inne cenne znaleziska.
– Mamy tam również groty, miecz, zapinki, naszyjniki, ozdoby, które wskazują na bardzo bogatą ludność, która tam mieszkała. Doszło tam do jakiejś walki o to miejsce. Osada najprawdopodobniej została spalona w III bądź na początku IV wieku przed naszą erą – mówi Borkowski.
Znaleziono także fragmenty metalowej uprzęży końskiej. Znaleziska są poddawane zabiegom konserwatorskim. Wykopaliska na Łysej Górze w gminie Chorzele będą kontynuowane.
Badania na Łysej Górze prowadzi Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie przy współpracy Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj też: Jak powinna wyglądać Warszawa przyszłości? Miasto pracuje nad strategią rozwoju
Źródło:
Autor:
Wojciech Kowalczewski/PA