Wiadomości
Udostępnij:
Jaka jest przeszłość polskiego sędziego, który poprosił Białoruś o azyl?
-
07.05.2024 15:41
-
Aktualizacja: 20:20 07.05.2024
Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił władze Białorusi o azyl, przed rozpoczęciem pracy w Warszawie orzekał w innych sądach na Mazowszu – w Płocku i Ciechanowie. W Radiu dla Ciebie sprawdziliśmy, czym tam zajmował się sędzia podejrzewany o szpiegostwo.
Tomasz Szmydt, sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił w poniedziałek władze Białorusi o „opiekę i ochronę”. Dziś rzecznik dyscyplinarny NSA wszczął wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Chodzi o sprzeniewierzenie się ślubowaniu w zakresie wiernego służenia Rzeczypospolitej Polskiej.
Podejrzewany o szpiegostwo Szmydt związany był w przeszłości z sądami pracy. Zaczął w Ciechanowie w Sądzie Rejonowym jako asesor w Wydziale Pracy w czerwcu 1999 roku. Swoją funkcję pełnił tam przez 2,5 roku.
Następnie objął stanowisko sędziego w tym samym miejscu. Orzekał od listopada 2001 roku do kwietnia 2006.
Wtedy przeniósł się do Płocka do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Funkcję sędziego pełnił tam do 22 października 2012 roku. Następnie został powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Wczoraj podczas konferencji prasowej w Mińsku zaprezentował pismo, w którym zrzeka się stanowiska w WSA w Warszawie ze skutkiem natychmiastowym. Swoją decyzję uzasadnił „wyrazem protestu przeciw działaniom Polski zmierzającym do konfliktu z Rosją i Białorusią”.
— Szmydt Tomasz (@Szmydt_Tomasz) May 6, 2024
Nazwisko Tomasza Szmydta pojawiało się wcześniej w związku z tzw. aferą hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2019 r. sędzia, który był zaangażowany w tę aferę wraz ze swoją ówczesną żoną Emilią, został zwolniony ze stanowiska dyrektora Biura Prawnego w KRS.
Czytaj też: Sędzia z Warszawy poprosił o azyl na Białorusi. ABW sprawdza, do jakich informacji miał dostęp
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: