Wiadomości
Udostępnij:
20 lat Polski w Unii Europejskiej. Marszałek Adam Struzik: Unia to bezpieczeństwo
-
01.05.2024 06:20
-
Aktualizacja: 08:36 01.05.2024
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to rzecz fundamentalna – mówi w Radiu dla Ciebie marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Statystyki dowodzą, że w ciągu 20 lat obecności w UE Polska dokonała skoku gospodarczego. W ubiegłym roku PKB per capita w Polsce wyniósł 80 proc. średniej unijnej.
Dwie dekady Polski w UE to ponadprzeciętny wzrost jej PKB. Według danych Eurostatu, na podstawie których obliczeń dokonał bank Pekao, w latach 2004–2022 polski PKB wzrósł dwukrotnie, co czyni z Polski pod tym względem największego beneficjenta rozszerzenia UE z 2004 roku.
20 lat Polski w Unii Europejskiej🇵🇱🇪🇺
— Polskie Radio RDC (@rdcpolskieradio) May 1, 2024
"Unia to bezpieczeństwo! Członkostwo w Unii ma dla nas fundamentalne znaczenie" - mówi w Polskim Radiu RDC @StruzikAdam | @AGozdyra pic.twitter.com/wenfaVN1Z3
Jednym z kluczowych beneficjentów jest województwo mazowieckie, na którego czele od 2001 roku stoi Adam Struzik. Marszałek podkreślał na antenie RDC, że Unia to nie tylko dobra materialne, ale też wiedza, doświadczenia i bezpieczeństwo.
– Unia to bezpieczeństwo i sensowna współpraca, a także rozwiązania prawne oraz nowoczesność związana z nowymi technologiami. Członkostwo w Unii Europejskiej ma dla Polski fundamentalne znaczenie – podkreślił marszałek.
Adam Struzik dodał, że wejście do Unii Europejskiej było kontynuacją przemian naszego kraju po 1989 roku.
– Zmieniliśmy Polskę po roku 1989. Zwracam uwagę, że to najdłuższy w historii Polski czas pokoju, spokoju i rozwoju. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej szansy, a możemy to kontynuować również dzięki członkostwu w Unii Europejskiej – powiedział.
W ciągu 20 lat obecności Polski i Mazowsza w Unii Europejskiej nasze województwo zyskało ponad 112 mld złotych. W naszym regionie udało się zrealizować ponad 37 tysięcy projektów o łącznej wartości ponad 200 mld złotych.
Czytaj też: 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Rozmowy z ekspertami w RDC
Źródło:
Autor:
RDC /PA