Wiadomości
Udostępnij:
Premier: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału
-
15.04.2025 13:26
-
Aktualizacja: 13:29 15.04.2025
Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Warszawie premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Podkreślił, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.
Premier Donald Tusk oświadczył podczas otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei, że czas na odbudowę i repolonizację polskiej gospodarki, rynku i kapitału. Zaznaczył, że Polska, Europa i cały świat znalazły się w sytuacji, w której przetrwają, wygrają i osiągną sukces ci, którzy wyciągają prawidłowe wnioski z rozwoju zdarzeń.
– Kończy się era naiwnej globalizacji. Jeśli chcemy osiągać sukcesy gospodarcze, budować bezpieczne państwo, musimy sobie i innym wyraźnie powiedzieć, że Polska w tym coraz bardziej bezwzględnym konkursie egoistów na rynkach światowych, frontach wojen, nie będzie naiwnym partnerem. Polskie firmy nie będą stały na straconej pozycji w konkurencji z międzynarodowymi molochami – podkreślił Tusk.
– Czas na odbudowę narodowej gospodarki, repolonizację polskiej gospodarki, rynku, kapitału – oświadczył szef rządu.
Przełom w inwestycjach?
Premier wyraził przekonanie, że 2025 r. będzie w Polsce rokiem przełomu pod względem inwestycji, ochrony i rozwoju polskich firm, a także deregulacji.
W kontekście repolonizacji polskiej gospodarki, rynku i kapitału zwrócił się do uczestników kongresu, podkreślając, że liczy na ich wsparcie.
– Ten nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm, wzięcie sprawy mocno w garść, aby nam nikt nie przeszkadzał i nikt nie podbierał tego, co należy się nam, polskim firmom, polskim przedsiębiorcom to będzie bardzo poważna konfrontacja – przyznał szef rządu.
Zaznaczył, że narodowa gospodarka zasługuje na wysiłek wszystkich.
– I jest to podstawowy, być może dziś najważniejszy wymiar polskiego patriotyzmu – dodał, wskazując, że dla wszystkich będzie w tym procesie miejsce.
– Marzę, żebyśmy nie musieli się przekonywać, że młodzi mają mieć swoje miejsce w tej przestrzeni gospodarczej, że kobiet ma być więcej, bo są dyskryminowane. Ale też zdrowa gospodarka, zdrowe państwo to państwo, w którym nie trzeba kogoś afirmować ze względu na wiek, kolor skóry czy płeć – powiedział Tusk.
Zaznaczył przy tym, że państwo musi skutecznie pilnować, by nikt nie był dyskryminowany.
Co z Rafako?
Tusk odniósł się również do spółki Rafako – wykonawcy bloków energetycznych i producenta urządzeń dla energetyki – która w grudniu ub.r. ogłosiła upadłość. Jest jednym z największych pracodawców w regionie raciborskim.
– Państwo zainwestuje pewne pieniądze w Rafako, by utrzymać to miejsce – powiedział, dodając, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową tam, gdzie kiedyś produkowano kotły. Stwierdził, że miejsc na Śląsku, gdzie można przekwalifikować produkcję, jest bez liku.
– Okazało się, że kontynuacja produkcji, z jakiej Rafako słynęło, jest niemożliwa – powiedział premier. Zaznaczył jednak, że są polskie i europejskie pieniądze do wydania i w interesie bezpieczeństwa państwa jest wydanie ich na produkcję zbrojeniową.
Szef rządu podkreślił, że na Śląsku takich miejsc, gdzie można przekwalifikować produkcję „jest bez liku”. – Będziemy szukać uproszczonych procedur, tak jak miało to miejsce w przypadku Huty Częstochowa – dodał.
W październiku 2024 r. ogłoszona została upadłość spółki Liberty Częstochowa właściciela Huty Częstochowa. W lutym b.r. została ona wpisana na listę spółek strategicznych i będzie objęta ochroną państwa.
Czytaj też: Jaka inflacja w Polsce? GUS podał najnowsze dane [SPRAWDŹ]
Źródło:
Autor:
RDC /PA