Wiadomości
Udostępnij:
"Pan Tadeusz" i "Ludzie bezdomni" na próbnej maturze z j. polskiego
-
03.03.2021 07:49
-
Aktualizacja: 14:12 30.08.2022
Jak wybory człowieka wpływają na jego życie, na podstawie "Pana Tadeusza", czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką, na podstawie "Ludzi bezdomnych", interpretacja wiersza Leśmiana - takie tematy do wyboru mieli uczniowie na próbnej maturze z polskiego.
RDC
PRÓBNA MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO. ZOBACZ ARKUSZ
Próbne matury odbywają się w reżimie sanitarnym. Obowiązują maseczki, dezynfekcja i dystans. Dyrektorzy szkół mogą też zastosować dodatkowe środki ostrożności. Na to zdecydowało się m.in. liceum Batorego w Warszawie. Klasy zostały tam podzielone. Dwie - pisały dzisiaj język polski, jutro pozostałe trzy - napiszą matematykę. Wszystko po to, żeby ograniczyć liczbę uczniów w budynku. Mimo że próbne egzaminy nie są obowiązkowe, to placówka chce dać maturzystom szansę na kontakt z prawdziwym arkuszem.
- Szkoły mogą wprowadzać różne rozwiązania, np. przeprowadzić test w Internecie - mówi nam dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Anna Frenkiel. - Lepiej żeby on się odbywał w takich warunkach, żeby zdający mogli spróbować, jak to się tak naprawdę odbędzie w maju - dodaje.
00:00 / 00:00
- Na pewno jest trudniej się samemu zmotywować do nauki, gdy nie ma sprawdzianów - mówi jeden z tegorocznych maturzystów. - Spędzamy nad książkami na pewno dużo więcej czasu - dodaje drugi. Zupełnie odmienne zdanie ma zapytana uczennica. - Mi nie przeszkadza jakoś bardzo ta zdalna nauka, bo i tak przygotowanie do matury to jest głównie nauka samemu - mówi. - Robimy próbne matury i przygotowujemy się w ten sposób, poznając schematy zadań - dodaje inny uczeń. - Uważam, że nauczyciele stanęli na wysokości zadania i bardzo nam pomogli - kwituje maturzystka.
00:00 / 00:00
W środę rano na stronie CKE opublikowano arkusz na egzamin próbny z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Arkusz zawiera 12 zadań, wśród nich są zadania zamknięte, w których uczeń musi wybrać jedną z podanych odpowiedzi oraz zadania otwarte, w których uczeń musi udzielić odpowiedzi pisemnej. Część z nich odnosi się do zacytowanych w arkuszu fragmentów tekstów Walerego Pisarka "Sztuka słuchania" z książki "Słowa między ludźmi" i Sylwii Karpowicz-Słowikowskiej "Mickiewiczem inspirowanie" na podstawie "To oni są winni twoim, moim i naszym nieszczęściom. Mickiewicz w "Lalce" Prusa". Zacytowano też fragment utworu literackiego, nie podając autora tytułu. Zadaniem uczniów było napisać co to za utwór i kto go napisał.
Uczniowie musieli też m.in. na podstawie tekstu Pisarka podać dwie umiejętności właściwe dla krytycznego słuchacza, wyjaśnić sens sformułowania: "z retorycznej łupiny wyłuskać ziarno rzeczowej informacji", napisać jego streszczenie, a także na podstawie tekstu Karpowicz-Słowikowskiej sformułować dwa argumenty potwierdzające tezę o wpływie dorobku artystycznego Adama Mickiewicza na twórczość autora "Lalki" oraz wyjaśnić, na czym polega "emigracja wewnętrzna" Stanisława Wokulskiego, a na czym – Ignacego Rzeckiego.
Uczniowie piszący próbną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym muszą też napisać wypracowanie na jeden trzech tematów do wyboru.
Pierwszy z tematów do wyboru brzmi: "Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury". Zacytowany w arkuszu fragment to wyznanie rannego księdza Robaka, na temat swojej przeszłości.
Drugi temat brzmi: "Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury". Zacytowany w arkuszu fragment powieści to rozmowa o obrazie "Rybak" Puvis de Chavannes’a.
Trzeci temat brzmi: "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij". Chodzi o zamieszczony w arkuszu wiersz Bolesława Leśmiana "Z lat dziecięcych".
Niezależnie od tego, który temat wybiorą uczniowie, w arkuszu wskazano, że napisana przez nich tekst ma liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania uczniowie mają 170 minut. Rozwiązane przez uczniów arkusze sprawdzą nauczyciele uczący ich w szkołach na podstawie zasady oceniania opracowanych przez CKE.
Jak przygotować się do matury z języka polskiego?
Za dwa miesiące jednak maturzyści zmierzą się z prawdziwym egzaminem. Rozmawiamy więc z polonistką o tym, jak uczyć się skutecznie.
- Na początek zorientowanie się ile materiału jest do przyswojenia. Podzielenie go sobie na małe partie. Rozłożenie w czasie, który pozostał do egzaminu. Lektur jest w tym roku rzeczywiście dużo mniej, więc np. co tydzień jedna lektura. Do takich lektur fabularnych nie wracałabym, nie wracałabym do czytania ich od nowa albo nadrabiania. Skupiłabym się raczej na ekranizacjach, na streszczeniach - podpowiada polonistka Anna Chojowska-Szymańska.
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
Próbne matury zaczęły się dzisiaj językiem polskim - jutro między innymi matematyka. Czy będzie łatwo? Pytamy matematyczkę Elżbietę Kowalczyk.
- Maturę z matematyki jest stosunkowo łatwo zdać. By mieć 30 procent, wystarczy rozwiązać 15 zadań zamkniętych. Czasem szczęście trochę też niektórzy mają, albo niektórzy nie mają. Tam nikt nie sprawdzi toku rozumowania. Można wybrać właściwą odpowiedź drogą eliminacji niewłaściwych, ale to też trzeba mieć pewną wiedzę - mówi.
00:00 / 00:00
- Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę - apeluje nauczycielka. - Myślę, że nie ma dużego sensu zostawiać tego na dzień, dwa, trzy, chociaż nie mam złudzeń, że przetłumaczy się komukolwiek, że to jest trochę bez sensu. Ale np. przegląd materiałów, które są dostępne podczas egzaminu, a takie materiały są, np. karty wzorów. To już bym zalecała - wyjaśnia.
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
Źródło:
RDC
Autor:
Adam Abramiuk/PL