Wiadomości
Udostępnij:
Mniej pijanych sterników i mniej utonięć. Wakacje nad wodą na Mazowszu coraz bezpieczniejsze?
-
14.07.2023 06:14
-
Aktualizacja: 10:41 14.07.2023
W te wakacje na Mazowszu jest mniej pijanych sterników i mniej utonięć. Do tej pory w regionie odnotowano dwa śmiertelne wypadki nad wodą, podczas gdy rok temu było ich już piętnaście. – Patrząc na jezioro Zegrzyńskie, jest bezpieczniej, szczególnie pod kątem alkoholu – ocenia prezes Legionowskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.
Mniej pijanych sterników i mniej utonięć w wakacje na Mazowszu – dotychczasowy bilans wakacyjny nad wodą jest lepszy niż w ubiegłym roku.
– Jest dużo mniej sterników pod wpływem alkoholu. Nie wiem, co jest przyczyną, ale na pewno pomaga ciężka praca policji przez wiele lat – mówi prezes Legionowskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że łodzie częściej są wypożyczane przez doświadczone osoby.
– Z tej perspektywy to też wygląda nieco lepiej. Pojawiają się trochę bardziej doświadczeni sternicy i w związku z tym jest sporo mniej wywrotek i utonięć – dodaje Jaworski.
Co więcej, w trakcie weekendów – w celach edukacyjnych – Legionowski WOPR będzie patrolować „dzikie” miejsca wokół jeziora.
Pierwszy patrol wypłynie w sobotę 15 lipca o godzinie 10:00.
Czarne punkty wodne na Mazowszu
W tym roku na Mazowszu pojawiło się też siedem nowych czarnych punktów wodnych.
Jak przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, nowe „czarne punkty wodne”, oznaczone czarnymi tablicami z żółtym ostrzeżeniem – napisem i znakiem graficznym – pojawią się w tym roku w siedmiu miejscach, w tym:
- nad Wisłą w Warszawie „Plaża Saska” na prawym brzegu;
- w Płocku od Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK „Morka” w kierunku kompleksu konferencyjnego „Naftoremont”
- w Górze Kalwarii w rejonie dzikiej plaży przy przeprawie czołgowej;
- w Sochaczewie nad Bzurą w pobliżu starego młyna Kulisiewicza obok kładki na ul. Staszica oraz w rejonie starego młyna Kulisiewicza od ul. Gawłowskiej;
- w Gorzewie nad Jeziorem białym dzikie kąpielisko Klusek;
- w Teodorowie przeprasza promowa na rzece Narew.
Ile czarnych punktów wodnych na Mazowszu?
Łącznie po aktualizacji na Mazowszu będą 123 miejsca oznaczone „czarnymi punktami wodnymi”. Z danych mazowieckiego samorządu wynika, że najwięcej tak oznakowanych miejsc niebezpiecznych nad wodą znajduje się w subregionach ostrołęckim – 24 i ciechanowskim – 23 oraz w Warszawie – także 23.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu i Komenda Stołeczna Policji w Warszawie, współpracując, prowadzą akcję prewencyjną oznaczania miejsc niebezpiecznych „czarnymi punktami wodnymi” już od 2009 r.
– Naszym priorytetem jest zmniejszenie liczby utonięć osób, zapewnienie bezpieczeństwa kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne. W swych działaniach wspierać będziemy także inne podmioty, w tym: właściwe gminy oraz WOPR. Synergia naszych działań pozwoli mieszkańcom na bezpieczny wypoczynek – podkreślił pierwszy zastępca mazowieckiego komendanta policji Jakub Gorczyński.
Policjanci przypominają też o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.
Czytaj też: Bezpieczeństwo nad wodą. Co zrobić, gdy porwie nas nurt rzeki?
Źródło:
Autor:
Adrian Pieczka/PA
Kategorie: