Wiadomości
Udostępnij:
Teatr Powszechny w Warszawie z nową dyrektorką. Kim jest Maja Kleczewska?
-
24.01.2025 18:34
-
Aktualizacja: 18:19 24.01.2025
Reżyserka Maja Kleczewska została nową dyrektorką Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie - poinformował w piątek ratusz. Stanowisko obejmie od września tego roku, na pięć sezonów artystycznych. Maja Kleczewska jest byłą dziekan, a obecnie wykładowcą na kierunku Reżyseria Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Maja Kleczewska została nową dyrektorką Teatru Powszechnego.
"Podczas drugiego posiedzenia komisji, które odbyło się 24 stycznia br., przeprowadzono rozmowy indywidualne ze wszystkimi kandydatkami i kandydatami, którzy spełnili warunki formalne konkursu. Rozmowy dotyczyły kwestii prawnych, organizacyjnych i funkcjonowania teatru, a przede wszystkim programów działania oraz rozwoju instytucji" - napisano w komunikacie, opublikowanym w piątkowy wieczór na stronie internetowej Urzędu Miasta Warszawa.
"Zgodnie z koncepcją Teatr ma prezentować szerokie spektrum artystyczne, od klasyki do awangardy. Ma zabierać głos w debacie publicznej. Ma pozostać popularnym i dostępnym dla szerokiej publiczności. Będzie to miejsce otwarte dla młodych twórców i ich nowej młodej publiczności" - podkreślono.
Kim jest Maja Kleczewska?
Maja Kleczewska (ur. w 1973 r.) studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, a później reżyserię w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Jeszcze podczas studiów współpracowała z Krzysztofem Warlikowskim przy realizacji spektaklu "Elektra" Sofoklesa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, pracowała również jako asystentka Krystiana Lupy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Zadebiutowała spektaklem "Jordan" Anny Reynolds i Moiry Buffini w 2001 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie ostatnio zrealizowała "Dziady" Adama Mickiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W latach 2011-14 była etatową reżyserką Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Reżyserowała m.in.: w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzych ("Lot nad kukułczym gniazdem" Dale'a Wassermana, "Czyż nie dobija się koni?" Horace'a McCoya), w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze ("Czajka" Czechowa), w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu ("Makbet" Szekspira, "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Ödöna von Horvátha), w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu ("Woyzecka" Georga Büchnera), w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie ("Sen nocy letniej" wg Szekspira, "Zbombardowanych" Sarah Kane); w Teatrze Narodowym w Warszawie("Fedrę" wg Eurypidesa, "Marata/Sade'a" wg Petera Weissa, "Oresteję" wg Ajschylosa), w Teatrze Polskim w Bydgoszczy ("Płatonowa" wg Czechowa, "Babel", "Podróż zimową", "Cienie. Eurydyka mówi" Elfriede Jelinek, "Burzę" wg Szekspira), w Teatrze Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie ("Szczury" Gerharta Hauptmanna, "Bachantki" wg Eurypidesa, "Twarzą w twarz" Ingmara Bergmana), w Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu ("Czekając na barbarzyńców" Johna Maxwella Coetzeego, "Burzę" wg Szekspira), w Teatrze Żydowskim w Warszawie ("Golem" wg własnego scenariusza, "Dybuk" Szymona An-skiego, "Malowany ptak" Jerzego Kosińskiego w koprodukcji z poznańskim Teatrem Polskim), w Teatrze Polskim w Poznaniu ("Hamlet" Szekspira, "Ulisses" wg Jamesa Joyce'a), w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach ("Pod presją" wg scenariusza J. Cassavetesa, "Łaskawe" wg Jonathana Littela). Aktualnie w katowickim teatrze pracuje nad inscenizacją "Tkoczy" Gerharta Hauptmanna (premierę zaplanowano na 14 lutego).
Wielokrotnie nagradzana
Jej spektakle były pokazywane na festiwalach: w Wenecji ("Wściekłość" Jelinek), Paryżu ("Sen nocy letniej" Szekspira), Londynie ("Makbet" Szekspira), Berlinie ("Sen nocy letniej" Szekspira), Tibilisi ("Zmierzch bogów" wg scenariusza L. Viscontiego), Seulu ("Makbet" Szekspira), Madrycie ("Pod presją" wg scenariusza J. Cassavetesa), Nitrze ("Woyzeck" G. Büchnera), Moskwie ("Babel" E. Jelinek), Sankt Petersburg ("Fedra" wg własnego scenariusza), w Poznaniu ("Slow Man" opera wg libretta J. M. Coetzeego).
Była wielokrotnie nagradzana, m.in. Laurem Konrada na festiwalu Interpretacje w Katowicach (za spektakle "Woyzeck" Büchnera i "Dybuk" An-skiego) oraz Paszportem "Polityki" 2006 w dziedzinie Teatru za "bezkompromisowe, ale i mądre, wpisywanie w klasyczne fabuły zagubienia współczesnego człowieka oraz za malarską wyobraźnię, pozwalającą budować na scenie fascynujące światy". Trzykrotnie otrzymała nagrodę Olśnienia Onetu (za "Hamleta" Szekspira, "Pod presją" wg J. Cassavetesa i "Dziady" Mickiewicza);
Otrzymała także: nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013), nagrodę Srebrnego Lwa na Biennale di Venezia "za innowacyjność w teatrze" (2017) i Grand Prix Festiwalu Boska Komedia (2018).
W 2018 r. wręczono jej Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik "Teatr". Została też laureatką 3. edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza, przyznawanej osobom, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem. Nagrodę wręczono w Katowicach 16 lutego 2023 r. – w dniu 94. rocznicy urodzin zmarłego reżysera. Również w 2023 r. na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej otrzymała Nagrodę Honorową im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera za "Łaskawe" z Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za "Twarzą w twarz" z Teatru Powszechnego im. Z. Hübnera w Warszawie.
W czerwcu 2024 r. otrzymała Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Jest byłą dziekan, a obecnie wykładowcą na kierunku Reżyseria Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Czytaj też: Muzycznie od piątku do piątku. Cotygodniowy Felieton Bogdana Fabiańskiego [SPRAWDŹ]
Źródło:
Autor:
RDC /PL