Wiadomości
Udostępnij:
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznana
-
18.09.2022 11:34
-
Aktualizacja: 11:41 18.09.2022
Barbara Woźniak, autorka książki „Niejedno”, laureatką siódmej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie ustanowione przez radomski samorząd i muzeum pisarza we Wsoli przyznawane jest za prozatorski debiut. Zwycięzca konkursu otrzymuje 40 tysięcy złotych i symboliczną lornetkę.
Werdykt odczytała podczas uroczystej gali, wieńczącej festiwal Opętani Literaturą krytyk literacka Zofia Król. Kapituła nagrody podkreśla rodzinność książki, ale też jej filozoficzny wymiar.
- Barbara Woźniak proponuje pełnowymiarową opowieść o starości, chorobie, opiece, marności pracy akademickiej i znużeniu życiem. Splata ją sprawnie z wątkami przemyśleń i lektur głównego bohatera. Opowiadana precyzyjnie i z bliska codzienność składa się z dramatycznych i absurdalnie zabawnych godzin spędzonych z chorym na alzheimera ojcem, kolejnych nieprzespanych nocy, monologów wewnętrznych, wreszcie coraz trudniejszych dialogów ze studentami podczas zajęć z etyki dla przyszłych lekarzy - mówiła Zofia Król.
- To powieść mówiąca o ważnym problemie, który wymaga ciągłego nagłaśniania - podkreślała laureatka. - Chciałam po raz kolejny przypomnieć o trudnej sytuacji opiekunów osób starszych, osób zależnych. O nich się mało mówi, mało się o nich słyszy. Bardzo się cieszę, że moja książka została docenione, bo ona o tym właśnie jest. Chciałabym zaapelować, nawiązując do książki, do ducha tej powieści, o konieczność upolitycznienia opieki, utroskliwienia polityki, żeby w naszym kraju możliwe było godne chorowanie, opiekowanie się osobami bliskimi - mówiła.
Rezydencję literacką w Vence, na południu Francji, kapituła przyznała zaś Mateuszowi Pakule za książkę „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.
Wśród laureatów poprzednich edycji nagrody jest między innymi Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund czy Aleksandra Lipczak. Konkursowi, który w tym roku zorganizowano po raz siódmy, patronuje żona Rita Gombrowicz, żona nieżyjącego pisarza.
Czytaj też: "Maria Konopnicka mieszkała w Ciechanowie". Konferencja z okazji 180. rocznicy urodzin pisarki
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: