Wiadomości
Udostępnij:
Prezydent Ukrainy z wizytą w Polsce. Ma spotkać się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem
-
15.01.2025 06:46
-
Aktualizacja: 07:39 15.01.2025
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Warszawie. Potwierdziły to polskie władze, wcześniej utrzymując w tajemnicy informację o przyjeździe ukraińskiego polityka. Spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem zaplanowane jest na 10:30.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży wizytę w Warszawie. Potwierdziły to polskie władze, wcześniej utrzymując w tajemnicy informację o przyjeździe ukraińskiego polityka.
Rozmowy ukraińskiego przywódcy z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem mają dotyczyć dalszego wspierania Kijowa w walce z Rosją. Podwójne spotkanie z Wołdymyrem Zełenskim, jedno na Ukrainie, a drugie w Polsce, zapowiadał pod koniec ubiegłego roku Donald Tusk.
Jednym z tematów spotkań w Warszawie ma być też kwestia negocjacji akcesyjnych Ukrainy w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Polska oczekuje otwarcie pierwszego klastra negocjacyjnego z Ukrainą.
Ważnym kontekstem wizyty jest też pierwsza od lat zgoda Kijowa na ekshumację ofiar UPA. Chodzi o Puźniki, gdzie 1,5 roku temu odkryto szczątki pomordowanych Polaków. W kwietniu prace ekshumacyjne ma rozpocząć Fundacja Wolność i Demokracja we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, IPN-em oraz specjalistami z Ukrainy.
Szósta wizyta prezydenta Ukrainy
Jest to kolejna wizyta ukraińskiego przywódcy w naszym kraju. Prezydent Zełenski odwiedził oficjalnie Polskę sześć razy, w tym dwukrotnie po inwazji Rosji na Ukrainę: w kwietniu 2023 roku i lipcu ubiegłego roku. Kilkukrotnie od wybuchu wojny uczestniczył także w nieoficjalnych spotkaniach roboczych. Wizyty nieoficjalne odbywały się przy okazji jego podróży przez Polskę do państw zachodnich.
Podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty oficjalnej od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, 5 kwietnia 2023 roku, prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałek Sejmu Elżbietą Witek i premierem Mateuszem Morawieckim. Uczestniczył też w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się z Polakami oraz mieszkającymi w Polsce Ukraińcami.
8 lipca 2024 roku Wołodymyr Zełenski przyleciał do Warszawy w przededniu rozpoczęcia waszyngtońskiego szczytu NATO. Spotkał się najpierw z premierem Donaldem Tuskiem. Wspólną konferencję poprzedziło podpisanie porozumienia o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Prezydent Andrzej Duda podjął Wołodymyra Zełenskiego w Belwederze. Prezydent Ukrainy podziękował polskiemu prezydentowi za wsparcie kandydatury Ukrainy w NATO i UE. Wcześniej prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w trybie roboczym w Rzeszowie: w grudniu 2022 roku i w lutym 2023 roku.
Tematem rozmowy 22 grudnia 2022 roku były szczegóły rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Joe Bidenem oraz dalsza pomoc dla walczącej Ukrainy. Natomiast rozmowa 9 lutego 2023 roku dotyczyła między innymi budowania agendy przed szczytem NATO w Wilnie.
23 września 2023 roku prezydent Zełenski wracając z podróży do USA i Kanady, odznaczył w Lublinie dwójkę polskich wolontariuszy ukraińskimi odznaczeniami państwowymi - reporterkę TVN Biankę Zalewską i lekarza ratownika medycznego Damiana Dudę.
Pierwszą oficjalną wizytę w Polsce Wołodymyr Zełenski złożył w Polsce w dniach 31 sierpnia - 1 września 2019 roku w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Polska była szóstym - po Belgii, Francji, Niemczech, Kanadzie i Turcji - państwem odwiedzanym przez Wołodymyra Zełenskiego od chwili objęcia przez niego urzędu w maju 2019 roku.
Ukraiński prezydent spotkał się między innymi z prezydentem RP Andrzejem Dudą, ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną oraz przedsiębiorcami. Tematem rozmów były sprawy związane z polityką międzynarodową w odniesieniu do rosyjskiej agresji na Ukrainie, ze współpracą gospodarczą oraz z polityką historyczną.
Czytaj też: Premier RP w Helsinkach: obecność NATO na Morzu Bałtyckim zostanie radykalnie wzmocniona
Źródło:
Autor:
RDC /PL