Wiadomości
Udostępnij:
Muzeum Narodowe powiększa zbiory sztuki współczesnej
-
30.12.2022 12:11
-
Aktualizacja: 12:17 30.12.2022
Fotografie Zbigniewa Dłubaka, linoryty Teresy Jakubowskiej, meble zaprojektowane przez Edwarda Trojanowskiego oraz prace Magdaleny Moskwy wzbogaciły w roku 2022 zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie.
Od 2013 roku Muzeum Narodowe w Warszawie systematycznie rozbudowuje kolekcję sztuki współczesnej XX i XXI wieku. Program – jak informują muzealnicy – ma na celu uzupełnienie i rozbudowę zbiorów muzeum o dzieła kanoniczne i reprezentatywne dla współczesnych zjawisk i tendencji artystycznych.
Zakup dzieł był możliwy dzięki programowi Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poinformował dział komunikacji MNW. „Dzięki środkom ministerialnym MNW w ubiegłych latach udało się pozyskać prace m.in. Marka Sobczyka, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Zofii Rydet i Zygmunta Rytki” – informuje dział komunikacji MNW.
#MNWkolekcjonuje: 📷 Fotografie Zbigniewa Dłubaka
— Muzeum Narodowe (@Muzeum_Narodowe) December 29, 2022
W tym roku uzupełniliśmy serię fotografii z 1948 roku i zakupiliśmy nowy cykl z 1950 roku! Więcej w artykule w Cyfrowym MNW: https://t.co/bTtqLEItHV
___
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. pic.twitter.com/hA6At43F6S
Co nowego w Muzeum Narodowym?
Zakupy w 2022 r. obejmowały grafiki Teresy Jakubowskiej, eksperymentalne fotografie Zbigniewa Dłubaka, reliefowe prace Magdaleny Moskwy oraz meble do jadalni projektu Edwarda Trojanowskiego.
Pośród zakupionych dzieł znalazło się np. osiem fotografii Zbigniewa Dłubaka, a wśród nich m.in.: „Przypominam samotność cieśniny” – ilustracja do poematu Pabla Nerudy „Serce Magellana”, 1948/1995, fotografia; „Odkrywcy zjawiają się i nic z nich nie zostaje” – ilustracja do poematu Pabla Nerudy „Serce Magellana”, 1948, fotografia; „Miasto pozostawia mnie w tyle” 1948, fotografia.
Zakupiono też m.in. relief w zaprawie kredowej Magdaleny Moskwy, z 2013 r.; linoryty Teresy Jakubowskiej, m.in.: „Miejsce na górze” z 1966 r.; „Walka kogutów” z 1995 r.; „Odlot polskiej inteligencji” z 1966 r.
Pośród zakupionych obiektów znalazł się też komplet mebli do jadalni autorstwa Edwarda Trojanowskiego, wykonany z drewna dębowego przez Pracownię Andrzeja Sydora w Krakowie z 1908 r.
„Kupione obiekty podnoszą poziom merytoryczny całej kolekcji Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW. Ich reprezentacja znajdzie swoje miejsce w powstającej Galerii Sztuki XX i XXI Wieku, której otwarcie zaplanowano na drugą połowę 2024 r.” – informuje dyrekcja MNW.
Czytaj też: Rozbudowa Muzeum Narodowego. Jest konkurs na wykonawcę
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: