Wiadomości
Udostępnij:
Jest nowy dyrektor FINA. Kim jest Tomasz Kolankiewicz?
-
20.06.2024 21:41
-
Aktualizacja: 08:06 21.06.2024
W czwartek resort kultury poinformował, że Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła Tomaszowi Kolankiewiczowi powołanie na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Pięcioletnia kadencja dyrektora rozpoczęła się z dniem otrzymania powołania.
Na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego został powołany Tomasz Kolankiewicz. Jest on filmoznawcą, reżyserem, konsultantem i propagatorem polskiego kina, jurorem polskich i europejskich festiwali filmowych.
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego @WroblewskaHann wręczyła Tomaszowi Kolankiewiczowi powołanie na stanowisko dyrektora @finagovpl. Pięcioletnia kadencja dyrektora rozpoczęła się z dniem otrzymania powołania. https://t.co/ovePnjvf1z fot. Danuta Matloch / MKiDN pic.twitter.com/QY5GNX1aya
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) June 20, 2024
Od 2020 do 2023 r. był dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był także ekspertem filmowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem zespołów sterujących w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracownikiem Biura Kultury m.st. Warszawy, w którym odpowiadał za Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, oraz współpracownikiem Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Filmoteki Narodowej.
Kolankiewicz to także kurator cykli i przeglądów polskiego i międzynarodowego kina artystycznego i gatunkowego. Autor przeglądu "Krótka historia polskiego kina", największej kinowej retrospektywy polskiego kina PRL wyświetlanego w przeszło 80 kinach studyjnych w całej Polsce.
W latach 2008-2017 był członkiem redakcji filmowej TVP Kultura. Nowy dyrektor FINA jest też wydawcą; od 2024 r. prowadzi programy filmowe na antenie TVP Kultura oraz podcast Rekonstrukcja Cyfrowa TVP.
Jako konsultant merytoryczny pracował przy nagradzanych filmach "Ucieczka na srebrny glob" i "Solaris mon amour" Kuby Mikurdy na temat twórczości Andrzeja Żuławskiego.
Jest także wykładowcą akademickim związanym z Łódzką Szkołą Filmową, Warszawską Szkołą Filmową oraz Akademią Sztuki w Szczecinie.
Czytaj też: Podróż w czasie do Warszawy lat trzydziestych. Trwają prace nad interaktywnym filmem
Źródło:
Autor:
RDC /DJ