Wiadomości
Udostępnij:
Antywojenny manifest wirtuoza skrzypiec. Zbliża się premiera płyty Adama Bałdycha
-
11.12.2024 16:07
-
Aktualizacja: 16:08 11.12.2024
Są rzeczy, o których ciężko jest mówić słowami, muzyka ma tę siłę, aby ukazać ich wagę, znaczenie i nieuchwytny metafizyczny obraz w narracji dźwięku i jego wibracji — mówi skrzypek i improwizator Adam Bałdych. Nowa płyta „Portrety” powstała we współpracy z Instytutem Pileckiego, który powierzył artyście zadanie skomponowania wyjątkowych utworów. Inspiracją do nich były głosy świadków i losów, zebranych w materiałach archiwalnych.
Zbliża się premiera płyty Adama Bałdycha „Portrety”. Nowe wydawnictwo powstało we współpracy z Instytutem Pileckiego, który bada i gromadzi materiały archiwalne na temat totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego.
— Są rzeczy, o których ciężko jest mówić słowami, muzyka ma tę siłę, aby ukazać ich wagę, znaczenie i nieuchwytny metafizyczny obraz w narracji dźwięku i jego wibracji. Myślę, że „Portrety” są opowieścią o człowieku, wtedy i dziś, o mnie i o tych, których historie odbiły się echem w mojej duszy, których życie kształtuje moją rzeczywistość — mówi artysta.
Skrzypek jazzowy Adam Bałdych za pośrednictwem uniwersalnego języka muzyki oraz improwizacji, przybliża doświadczenia świadków oraz ofiar II wojny światowej.
W obliczu narastających na całym świecie konfliktów Bałdych sięgnął po inspiracje materiałami historycznymi i stworzył album, który jest manifestem przeciw wojnie i apelem o pokój.
Instytut Pileckiego udostępnił artyście szereg archiwaliów: nagrania filmowe ze świadkami historii, zeznania i materiały dotyczące aktualnych projektów badawczych.
— To wszystko stało się inspiracją do przygotowania zupełnie nowych kompozycji — wyjaśnia dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Krzysztof Ruchniewicz.
Płyta „Portrety” Adama Bałdycha, ukaże się 31 stycznia.
Skład zespołu:
- Sebastian Zawadzki - fortepian
- Marek Konarski - saksofon tenorowy
- Andrzej Święs - kontrabas
- Dawid Fortuna - perkusja
Gościnnie utwór „Niebo złote ci otworzę” zaśpiewali Kari Sál oraz Piotr Odoszewski, do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego składając hołd poecie i Powstańcom Warszawy.
Czytaj też: M. Rodowicz w RDC: Osiecka pisała teksty głębokie, poetyckie. Taka też jest Maryla
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/DJ