Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Prof. Szymon Toruńczyk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW zrealizuje projekt Granice strukturalnej podatności (BUKA, ang. Limits of Structural Tractability ). Kierowany przez niego zespół dowodzić będzie twierdzeń matematycznych, które określają teoretyczne możliwości algorytmów wykonujących obliczenia na grafach. Naukowcy będą analizować, jakie własności strukturalne badanych grafów gwarantują, że pewne zadania obliczeniowe da się szybko na nich wykonać. W tym celu wykorzystane zostaną narzędzia teoretyczne obejmujące różne dziedziny matematyki oraz informatyki teoretycznej, takie jak logika, algorytmika czy kombinatoryka.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1389)
-
ZAGADKA LATERALNA: Ziemniak parzy!
ZAGADKA LATERALNA: Ziemniak parzy!
Ziemniak, kartofel, pyra… Mało co może poszczycić się w polszczyźnie taką liczbą synonimów. Prawie jak borówka… to znaczy chciałem powiedzieć JAGODA! Tak czy siak można zeń zrobić wszystko – puree, frytki, plinze… a i nawet coś do picia. Sok! Sok z ziemniaka!!! A co żeście myśleli?!?
Na tym jednak kwestia ziemniak się nie kończy. Okazuje się bowiem, że ziemniak parzy! Nawet jak jest zimny… Zwłaszcza, kiedy ktoś inny też jest już “zimny”, a sprawą jego ciała zajmuje się już policja. Wtedy ziemniak jest na wagę złota.
Taki ziemniak, odnaleziony na miejscu zbrodni (odnaleziony dodajmy w Środzie Wielkopolskiej!), trafia natychmiast do laboratorium. A właściciel… nnno dobra – były właściciel ziemniaka – do aresztu w Poznaniu. To znaczy najpierw jest ekspertyza balistyczna. Bo przecież tak zupełnie za niewinność to raczej nikogo nie posadzą…
Teoretycznie mogliby dodać jeszcze naruszenie prawa o broni palnej… ale tu już pojawia się kwestia filozoficzna…
No bo sami Państwo pomyślcie… czy można komuś zabronić ziemniaka?!? W Wielkopolsce byłoby to naruszeniem Konwencji Genewskiej… co najmniej!
-
17.09.2024
-
41 min 21 s
-
-
Superrozdzielczy spektrometr dla krótkich impulsów światła
Dwóch naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opracowało inspirowany fizyką kwantową superrozdzielczy spektrometr dla krótkich impulsów światła. Urządzenie zaprojektowane w Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych w Centrum Optycznych Technologii Kwantowych, Centrum Nowych Technologii i na Wydziale Fizyki UW oferuje ponad dwukrotną poprawę rozdzielczości w porównaniu do standardowych podejść. W przyszłości może zostać zminiaturyzowany na chipie fotonicznym i zastosowany w sieciach optycznych i kwantowych, a także w badaniach spektroskopowych materii. Wyniki tych prac opublikowało prestiżowe czasopismo „Optica”. Gościem audycji był doktorant Michał Lipka z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych/CeNT UW.
-
17.09.2024
-
50 min 44 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
17.09.2024
-
51 min 37 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Tenor contra tenor
ZAGADKA LATERALNA: Tenor contra tenor
Gdyby zapytać artystów operowych, co jest ich największą zmorą, zdania byłyby podzielone. Jedni powiedzieliby – reżyser! Inni… że orkiestra… Tymczasem pewien anonimowy baryton z Teatru Muzycznego w Poznaniu wypalił by pewnie z miejsca, że… tenor!
Tenor to jest proszę ja Państwa strach w oczach i upadek. Z tenorem się nie dyskutuje. Tenor jednemu da, drugiemu odbierze… normalnie jak na Sądzie Ostatecznym… choć to akurat może jednak nazbyt wysoka instancja.
Tak czy siak, nasz baryton miał z jednym takim tenorem sporo na pieńku. Nawet chciał się poskarżyć, ale… nie dało się. Musiał uznać swój los i się podporządkować… Co prawda ostatecznie chodziło tylko o wycięcie paru tuj w ogródku…
No ale jakiś taki niesmak pozostał.-
10.09.2024
-
49 min 54 s
-
-
„Szaleństwo w operze” | dr Marcin Bogucki
Gościem audycji był dr Marcin Bogucki, autor książki „Szaleństwo w operze”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Słowo/ obraz terytoria, absolwent kulturoznawstwa, historii sztuki i muzykologii, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obronił pracę doktorską dotyczącą związków opery i szaleństwa w epoce nowoczesnej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół kulturowej historii muzyki oraz reżyserii operowej.
-
10.09.2024
-
47 min 42 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
10.09.2024
-
53 min 20 s
-
-
Zagadka lateralna: Vox populi
ZAGADKA LATERALNA: Vox populi
Palermo na Sycylii to miejsce szczególne… zwłaszcza z punktu widzenia zamówień publicznych. Tutaj pieniądze na odśnieżanie ulic kończą się już w lipcu, a o postawieniu choćby ławki w parku decydują opinię “wpływowych mieszkańców”.
Ci “wpływowi mieszkańcy” to nie są żadne tam leśne dziadki, o nie! Mają raczej opinię nerwowych… Są też przywiązani do starych rozwiązań – najlepiej takich, które funkcjonują już od wielu lat. No ale raz kiedyś to się nawet do czegoś przydali…
Inna sprawa, że afera się z tego zrobiła na całe Włochy. W końcu nie co dzień można zobaczyć burmistrza i jego rodzinę popylających w drelichach na budowie… fontanny? Włodarz z familią dość chętnie przystąpili do prac społecznych, nawet pomimo szyderczego aplauzu miejscowej ludności. W końcu stawy kolanowe to przywilej, a nie prawo człowieka, a jak się nie umie w roboty publiczne, toooo… trzeba poprawiać!
Rzeczona fontanna, jak i zresztą cały placyk w miejskim parku zostały szybciusieńko odnowione na dwie zmiany, w trybie pozaprzetargowym i bez dalszych zapytań komisji obrachunkowej (która też jest dość przywiązana do swoich palców u rąk…).
I nawet nie chodzi tu o jakąś tam korupcję! Po prostu park to miejsce relaksu i odpoczynku dla znużonych miejskim gwarem mieszkańców. A są granice tego, co może znieść człowiek zmęczony i zestresowany… nawet jak jest głową przestępczego światka!
-
27.08.2024
-
49 min 36 s
-
-
„Szaleństwo w operze” | dr Marcin Bogucki
Gościem audycji był dr Marcin Bogucki, autor książki „Szaleństwo w operze”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa słowo/ obraz terytoria. To absolwent kulturoznawstwa, historii sztuki i muzykologii, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obronił pracę doktorską dotyczącą związków opery i szaleństwa w epoce nowoczesnej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół kulturowej historii muzyki oraz reżyserii operowej.
-
27.08.2024
-
47 min 27 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
27.08.2024
-
50 min 28 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA
W zeszłym roku w hrabstwie Douglas w stanie Colorado doszło do gorszących rozruchów na tle… powiedzmy, że na tle rasowym. Grupa miejscowych militarystów i miłośników polowań zadarła zarówno z mieszkańcami Castle Rock, jak i szeryfem hrabstwa. Obie instancje miały jednak zupełnie inne powody do niepokoju.
Powodem był filmik, jaki fanatycy broni opublikowali w mediach społecznościowych. Nagranie ukazywało polowanie jakie miejscowa milicja urządziła na przedstawiciela rdzennej mniejszości lokalnej. Co prawda niektórzy powątpiewali w autentyczność przedstawionych zdarzeń, zwracając uwagę, że istnienie owej rdzennej mniejszości jest przedmiotem wielu kontrowersji… Jednak ogół obywateli ruszył natychmiast z akcją protestacyjną przeciw tak barbarzyńskim zachowaniom.
Tymczasem w momencie opublikowania wideo, do akcji postanowił wkroczyć szeryf. Tak się bowiem złożyło, że dzień wcześniej – niepostrzeżenie dla samozwańczych myśliwych – aresztował jednego z uczestników zajścia. Tym samym może się okazać, że policjanci będą musieli wytłumaczyć oburzonym mieszkańcom, że doszło do pomyłki.
A miejscowa milicja dostanie nagrodę! I kategoryczny zakaz zbliżania się do lasu na odległość strzału…-
20.08.2024
-
50 min 35 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
81 odcinków
-
Kobiecy wieczór
1943 odcinkiW audycji gościmy silne, zdeterminowane, odważne i mądre kobiety, w życiu których wydarzyło się coś niezwykłego
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
17 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Łosiowisko
610 odcinkówHistoria, tradycje, kultura Mazowsza.