Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe - czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.
Gośćmi Łukasza Badowskiego byli dr inż. Arkadiusz Szczęśniak i prof. dr hab. inż Jarosław Milewski, Politechnika Warszawska.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1440)
-
Zagadka lateralna: Bestseller
Bestseller
Fatalne decyzje biznesowe mogą przytrafić się każdemu. Ale nie każdy potrafi zamienić bankructwo w… sztukę! Niejaki Walter Harrington Keel wspiął się na wyżyny kreatywności, aby wybrnąć z kryzysu… w który sam się w sumie wpędził… Ale po kolei!
Keel nie był może jakimś potentatem wydawniczym, ale całkiem sprawnie szło mu sprzedawanie tych takich amerykańskich książek motywacyjnych, co to ich na pęczki teraz można znaleźć w księgarniach. “Sukces na giełdzie dla opornych”? – to sztandarowa pozycja Keela. “Jak wyjść z kryzysu w tydzień”? – Keel zrobił promocję i się nawet sprzedało. “Dieta i lewatywy drogą ku szczęściu w miłości”? – no nie zgadniecie…
I byłby sobie pan Walter spokojnie ciułał na emeryturę, gdyby nie… pozew sądowy! Rzecz w Ameryce typowa… Niemniej jednak kiedy koszta sądowe zaczęły piętrzyć się ponad możliwości drobnego wydawcy – Keel wpadł na szatański pomysł, jak pozbyć się wierzycieli-pieniaczy.
Sprawa sądowa odbiła się szerokim echem w całych USA, a przedruki z materiału dowodowego trafiły do prasy stanowej i ogólnokrajowej… Trudno powiedzieć, czy pomysł Keela okazał się sukcesem, czy jednak porażką… Z jednej strony – celu nie osiągnął. Z drugiej – jest teraz milionerem… Ciekawe, czy w Hollywood zrobią z tego dramat sądowy?
Ja bym w roli Waltera obsadził Gary'ego Oldmana. Albo może Meryl Streep? I tak się nikt nie zorientuje…
-
22.08.2023
-
48 min 13 s
-
-
Teraz odtwarzane
Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych
Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe - czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.
Gośćmi Łukasza Badowskiego byli dr inż. Arkadiusz Szczęśniak i prof. dr hab. inż Jarosław Milewski, Politechnika Warszawska.
-
22.08.2023
-
48 min 50 s
-
Odtwarzam
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd ciekawostek naukowych zaprasza Łukasz Badowski.
-
22.08.2023
-
53 min 05 s
-
-
Zagadka lateralna
Sądy Najjaśniejszej Rzeczpospolitej muszą zajmować się rozmaitymi sprawami. Czasem jest to zabójstwo gangstera, czasem… kury? Noooo… a czasem jedno i drugie!
W sprawie niejakiego “Antosia”, średnio zorganizowanego łódzkiego przestępcy toczy się proces niczym z Kafki. Choć sprawa tyczy się jego śmierci, “Antoś” wspaniałomyślnie zgodził się jednak zeznawać… ale tylko i wyłącznie z wolnej stopy!
Kura zeznawać nie będzie – bo jej nie odnaleziono… I to jest zresztą główny problem Policji…
Całe to powstanie z martwych “Antosia” odbiło się szerokim echem w łódzkim światku przestępczym… Podobno pierwotnie miał zginąć w owym zamachu, ale zmienił zdanie, gdy prokurator zmienił kwalifikację czynu. Czyli dostanie mu się grzywna z Sanepidu?
Oskarżonym o to podwójne zabójstwo jest z kolei “kolega z pracy“ “Antosia”, niejaki “Witia”. Twierdzi, że kury były trzy i w ogóle od początku martwe… A eksplozja samochodu to wynik nagromadzenia guana. Policja co prawda nie znalazła śladów guana… ale może to dlatego, że z bagażnika samochodu zostało w sumie bardzo niewiele…
Może jakby powołać biegłego? Najlepiej takiego od drobiu…
-
08.08.2023
-
51 min 17 s
-
-
Dlaczego guano nietoperzy to najlepszy nawóz na świecie?
Gościem Łukasza Badowskiego był dr hab. Andrzej Węgiel, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, członek zarządu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.
-
08.08.2023
-
52 min 32 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
08.08.2023
-
30 min 51 s
-
-
Zagadka lateralna: Huzia na Józia!
Kiedy w 1922 roku Król Jerzy (Piąty!) otwierał nowa siedzibę Klubu Tenisowego w Wimbledonie - jak relacjonowali świadkowie - jego królewska mość trzykrotnie uderzył w gong, usunięto brezenty chroniące korty i… wtedy zaczęło lać! A ponieważ pogoda w Anglii jest wierna tradycji co najmniej tak samo jak jej obywatele, różnie się dzieje w tym Wimbledonie. Na przykład nie wszyscy kochają tenisa…
Bo właśnie na scenę wkroczył on. Rogacz! Od razu dodajmy – to nie jest jakiś tam byle jaki jegomość! Co to to nie! To swój chłop… Krajan! W zasadzie to on był u siebie, a tenisiści to taka zaraza, co przyszła później…
No ale kiedy o sprawie dowiedziała się komisja Brytyjskiego Parlamentu było już po ptakach. Wimbledońskie sąsiedztwa podzieliły się na dwa wrogie obozy, które parły do wojny. Do starcia doszło na terenach słynnej Wimbledońskiej Wspólnoty Gruntowej. Tenisiści – licząc na tradycyjny deszcz – “zaminowali“ teren, a hipisi wkroczyli na ostro – z nakazem z Departamentu Ochrony Przyrody. Jednych i drugich rozdzielała potem Policja Konna. Na szczęście skończyło się tylko na obrażeniach stóp, a wszyscy poszkodowani byli i tak szczepieni…
I tylko ten biedny Rogacz ma problem. Z kopulacji nici, bo pogoda pod psem… a na tenisa się nie załapie… najwyżej krokieta dostanie… a to przecież nie to samo c’nie?
-
01.08.2023
-
52 min 56 s
-
-
Zmiany klimatu a sport
Gościem Łukasza Badowskiego był dr hab. Marek Konefał, prof. AWF, Zakład Motoryczności Człowieka Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
-
01.08.2023
-
52 min 02 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
01.08.2023
-
50 min 58 s
-
-
Wokół początków Warszawy
Gościem Łukasza Badowskiego był prof. Tomasz Jasiński – mediewista z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, autor książki „Wokół początków Warszawy”.
-
25.07.2023
-
44 min 13 s
-
PODCASTY