Baba – to niewielka wieś kurpiowska w gminie Łyse. Przez kilkadziesiąt lat swoją rodzinną wieś rozsławiała Stanisława Niedźwiedzka, twórczyni ludowa - wycinankarka i śpiewaczka. Urodziła się 10 lutego 1908 roku. Zmarła w roku 2008. Przeżywszy 100 lat i 6 miesięcy.
(zdj. Stanisława Niedźwiedzka w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Foto. z arch. rodzinnego Wiesławy Chaberek, wnuczki Stanisławy Niedźwiedzkiej)
Redaktor Józef Sobiecki po raz pierwszy odwiedził ją w roku 1969, kiedy mieszkała jeszcze w starej drewnianej kurpiowskiej chacie. Wtedy właśnie nagrał kilkanaście piosenek zalotnych, weselnych i leśnych… Babcia Niedźwiedzka lubiła powtarzać: -
Całe życie śpiewałam, bo lubiłam śpiewać i dla siebie i dla ludzi…, a na iluż to ja weselach czepiłam, a przecież czepczarka to osoba na weselu najważniejsza.
Stanisława Niedźwiedzka pochodziła ze słynnego na Kurpiach rodu Konopków. Podobnie jak jej młodsza siostra Czesława Konopka była mistrzynią w wykonywaniu wycinanek. Tej sztuki nauczyła się od mamy Marianny, w wieku 9 lat. Była również mistrzynią w wykonywaniu palm kurpiowskich. Oprócz wycinanek i palm wykonywała również pająki czyli „kierce”, bukiety kwiatowe, i „nowe latka”. Pomagała Adamowi Chętnikowi, twórcy Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie nad Narwią, w wystroju chat kurpiowskich. Za swoją twórczość została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga.
Po raz ostatni redaktor Józef Sobiecki odwiedził Stanisławę Niedźwiedzką w roku 1994. Zastał ją w murowanym domu, zbudowanym przez syna Konstantego, w otoczeniu wnuków i prawnuków…
Babę - niewielką kurpiowską wieś od lat rozsławiają kobiety. Najpierw czyniła to Stanisława Niedźwiedzka, ostatnio - Ewa Mielnicka, Miss Polski 2014, dla której Baba jest wsią rodzinną.
(zdj. Ewa Mielnicka w koronie Miss Polski i w stroju Kurpianki na spotkaniu z mieszkańcami Kadzidła. Foto. Katarzyna Zyśk)