Chrzęsne to jedno z najciekawszych miejsc powiatu wołomińskiego, a z punktu widzenia polskiego impresjonizmu – mekka artystów malarzy i ich przyjaciół. A wystarczyło, że w dziejach majątku i pałacu w Chrzęsnem pojawili się trzej malarze: Miłosz Kotarbiński, Stanisław Maszyński i ten najważniejszy – młody Władysław Podkowiński. Jego dwukrotny pobyt w Chrzęsnem pod koniec XIX wieku zaowocował kilkoma bardzo wybitnymi pracami olejnymi, wśród których ta najsławniejsza to „Szał uniesień”, ale i „Łubin w słońcu”, „W ogrodzie” czy „Mokra Wieś”.
Dziś ten najstarszy, bo powstały w 1635 roku – zabytek dawnego powiatu radzymińskiego to powiatowa instytucja kultury, nawiązująca w swej działalności do tej artystycznej przeszłości.
Tradycją Chrzęsnego są warsztaty, plenery i wystawy, zarówno w dziedzinie ceramiki, jak i malarstwa sztalugowego. Odbywają się tam też piękne, klimatyczne koncerty słowno-muzyczne, nawiązujące do najlepszych tradycji polskiego dworu. Jak co roku, Pałac w Chrzęsnem na okres wakacyjny przygotowuje wiele atrakcji, o których w programie mówiły: Magdalena Roguska, szefowa placówki i Adrianna Chmielewska.
Więcej o wakacyjnych propozycjach Pałacu w Chrzęsnem – kliknij w ten link