Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest przed obroną dysertacji doktorskiej, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Macieja Aleksandrowicza. Rzeźbi od lat szkolnych, a na jego twórczość przemożny wpływ miał dom rodzinny, w którym sztuka była stale obecna. Nie bez znaczenia są też korzenie, związane z dziejami rodziny von Mecków i rosyjskiego kompozytora, Piotra Czajkowskiego. W dojrzałej już twórczości artysty, nawiązującej myślowo i wprost (portret rzeźbiarski) do poezji oraz postaci Cypriana Kamila Norwida, niemałe znaczenie ma fakt, iż jest wnukiem prof. dr hab. Jadwigi Puzyniny, badaczki języka czwartego z polskich romantyków. Zainteresowania artystyczne rzeźbiarza wiążą się także z osobistą tragedią, a mianowicie utratą ojca, śp. Janusza Krupskiego, historyka, opozycjonisty, wydawcy, urzędnika państwowego, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej. Przeszłość go ukształtowała, ale jak sam podkreśla – jest na wskroś artystą współczesnym, szukającym w historii oraz wierze odpowiedzi na podstawowe pytania, nurtujące współczesnego człowieka.
Pewnego rodzaju podsumowaniem dotychczasowej drogi artystycznej jest wystawa jego prac pt. „Magia spotkania”, prezentowana wokół kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie oraz w jednym z sąsiednich budynków biurowo-handlowych. O tej ekspozycji (czynnej do 10 października 2024 roku), o inspiracjach, wartościach i ich wyrażaniu w twórczości własnej, w programie mówił Łukasz M. Krupski, artysta rzeźbiarz.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (729)
-
Bez korzeni nie zakwitniesz - konkurs genealogiczny
„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to konkurs genealogiczny, skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8, w dwóch kategoriach wiekowych (kl. 4-6 i 7-8). Jest to wspólny projekt Ministra Edukacji i Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, którego celem jest poznanie przez uczniów historii rodzinnej oraz zainteresowanie ich poszukiwaniami genealogicznymi.
W opracowaniach genealogicznych ważne są rozmowy z bliskimi i dalszymi krewnymi w rodzinie, odnalezienie w domowych szufladach dokumentów, a potem kwerenda w archiwach państwowych, w których znajdują się podstawowe źródła do badań genealogicznych. Poprzez historię rodzinną i lokalną, konkurs wspiera kształtowanie tożsamości narodowej.
Prace konkursowe można przesyłać do 24 marca 2025 r., a o idei projektu w programie mówiła Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego w Warszawie.
-
18.12.2024
-
20 min 40 s
-
-
Zamek Królewski - Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
O historii królewskiej siedziby w Sandomierzu, współcześnie mieszczącej Muzeum Zamkowe, w programie mówił dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum.
-
16.12.2024
-
21 min 30 s
-
-
Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza
"Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza" to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Ekspozycja poświęcona jest wieloletnim (od 1921 do 1980 roku) związkom pisarza z tym miastem, które stało się dla niego miejsce zarówno odpoczynku, jak i intensywnej pracy pisarskiej. Prezes Związku Literatów Polskich oraz poseł na Sejm PRL był również orędownikiem rozwoju Sandomierza i działał w tym kierunku. Dzięki przekazaniu przez jego córki wyposażenia z warszawskiego mieszkania, częściowo również ze Stawiska oraz dzięki zbiorom piśmiennym (rękopisy, listy itd.), które posiada sandomierskie Muzeum, wystawa łączy w sobie oba ważne miejsca dla Iwaszkiewicza, czyli Sandomierz z Warszawą i Stawiskiem. O umiłowaniu Sandomierza przez Jarosława Iwaszkiewicza i jego twórczości, w programie mówił dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
-
13.12.2024
-
19 min 01 s
-
-
Jazz dla Jeziorka Czerniakowskiego
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba prowadzi projekt kulturalno-edukacyjny, w którym oprócz wrażeń muzycznych, proponuje społeczną dyskusję wokół problemów Jeziorka Czerniakowskiego, z których na pierwszy plan wysuwa się zagrożenie zabudowy otuliny rezerwatu, co może spowodować powolną, ale konsekwentną jego degradację, aż do zniknięcia. O kwestiach tych mówił w programie Jerzy Piasecki, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba.
-
12.12.2024
-
22 min 26 s
-
-
Wieczór romski, Perła i Bracia, Muzeum Kultury Romów
W najbliższy piątek 13 grudnia w Klubokawiarni „Stół Powszechny” w Teatrze Powszechnym w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20) odbędzie się spotkanie, poświęcone Romom: najpierw opowieść cygańska Andrzeja Grzymała-Kazłowskiego (godz. 18.30), poparta ikonografią, pochodzącą z jego Muzeum Kultury Romów, a następnie koncert zespołu romskiego Perła i Bracia (godz. 20.30). Na wydarzenie to w programie zaprasza jego organizator i prelegent, Andrzej Grzymała-Kazłowska, wybitny cyganolog i kolekcjoner pamiątek, dokumentów i sztuki romskiej.
-
11.12.2024
-
24 min 21 s
-
-
Chłopi w Archiwach
W związku ze 100-leciem przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść „Chłopi”, Archiwum Państwowe w Warszawie przygotowało ogólnopolską wystawę plenerową „Chłopi w Archiwach”. Wystawa jest dostępna całodobowo na terenie Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki „Mediateki”. O ekspozycji, ale i zasobach archiwów państwowych, związanych z tematyką chłopską, w programie mówił Adrian Kossowski z Oddziału Popularyzacji Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Warszawie.
-
09.12.2024
-
18 min 30 s
-
-
Opera w Sulejówku. Świetlisty Most Historii w Siennicy
„Ale Afera. W Sulejówku opera” – to nazwa przedsięwzięcia artystycznego, które 8 grudnia br. o godz. 18.30 odbędzie się w Sulejówku w formie hybrydowej: jednocześnie na scenie (Kino Teatr „Kurtyna”), jak też online w sieci internetowej. Będzie to opera Domenico Cimarosa pt. „Potajemne małżeństwo”, której prapremiera odbyła się w XVIII wieku i stała się jednym z największych sukcesów w dziejach opery.
Z kolei w Siennicy, 15 grudnia odbędzie się Świetlisty most historii Miasta Siennica, stanowiący podsumowanie obchodów roku odzyskania praw miejskich przez to miasto.
O obu wydarzeniach, będących pod patronatem, przy udziale i promocji LOT – Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej, w programie mówiły: Monika Pszkit-Zielińska (Siennica), Aneta Sapilak i Barbara Gutaj-Monowid (Sulejówek).
-
06.12.2024
-
21 min 16 s
-
-
Dzień Darczyńcy w Archiwach Państwowych. Historia Mieczysława Gmitrzaka
W dn. 6 grudnia w całym kraju odbywa się Dzień Darczyńcy w Archiwach Państwowych. To święto - gest podziękowania osobom, które ofiarowują swoje rodzinne zbiory do publicznych jednostek archiwalnych, wzbogacając zasoby, a przez to polską kulturę. O takim dniu, ale z perspektywy darczyńców w programie mówią: pp. Elżbieta Latoszek i Aniela Kopeć, córki Mieczysława Gmitrzaka, szefa stolarni Uniwersytetu Warszawskiego i stolarza w PKZ, pracującego na rzecz odbudowy Warszawy oraz Marek Teler, przedstawiciel Oddziału Popularyzacji Zasobu Archiwalnego APW.
-
05.12.2024
-
24 min 15 s
-
-
Antoni Wiwulski, architekt, rzeźbiarz, twórca Pomnika Grunwaldzkiego
„Zmarł, jak żył, na skrzydłach… Antoni Wiwulski (1877–1919). Artysta epoki Młodej Polski” - to tytuł najnowszej publikacji Instytutu Polonika, opowiadającej o architekcie i rzeźbiarzu, nieco zapomnianym, autorze słynnych prac: Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, jak i Pomnika Trzech Krzyży w Wilnie. Premiera publikacji odbędzie się w czwartek 5 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Warszawie, a w programie o tym wybitnym artyście mówi prof. Krzysztof Stefański, autor książki.
-
04.12.2024
-
26 min 10 s
-
-
Od Serca do Serca - przedświąteczna dobroczynność
Już 7 grudnia w Domu Technika NOT w Warszawie przy ul. Czackiego 3/5 odbędzie się przedświąteczne spotkanie filantropijne, którego efektem będzie konkretna pomoc trzem domom dziecka, jak też Domowi Aktora w Skolimowie, o czym w programie mówiły inicjatorki i organizatorki, mającej już kilkuletnią tradycję akcji: Bogusława Skwarna, artystka malarka oraz Agnieszka Michalczyk z programu "Debiutantki".
-
26.11.2024
-
21 min 54 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
144 odcinki
-
Pan od przyrody
407 odcinkówAudycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.
-
Poranek RDC
10810 odcinkówPrzy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
-
Popołudnie RDC
4099 odcinkówTowarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.