Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Małgorzata Łada-Maciągowa (1881-1969) była malarką urodzoną w Siedlcach, a związaną pracą artystyczną głównie z Krakowem. Dzieła jej autorstwa, które znalazły się w Siedlcach w 1967 roku, dały początek zbiorom sztuki siedleckiej placówki muzealnej (wówczas Muzeum Ziemi Podlaskiej, obecnie Muzeum Regionalne). Ta tematyczna ekspozycja, niewielka, ale bardzo interesująca znajduje się na parterze Muzeum, czynna będzie do 21 stycznia 2024 roku, a o jej idei, o walorach artystycznych tych obrazów i ich historii powstania czy pozyskania, w programie mówiła Danuta Michalec, autorka wyboru prac, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (717)
-
Liga Kobiet Polskich
O historii i działalności bieżącej Ligi Kobiet Polskich, w programie mówiła przewodnicząca Zarządu tej organizacji, Aldona Michalak.
-
21.11.2024
-
21 min 13 s
-
-
XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anna German
O XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German mówili: Aldona Michalak, pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu oraz jego uczestnik i laureat, Denis Sotnikov, reprezentujący Uzbekistan.
-
20.11.2024
-
22 min 38 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 3; spojrzenie socjologiczne
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), w kontekście socjologicznym, opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie mówił prof. dr hab. Antoni Kamiński, socjolog.
-
19.11.2024
-
23 min 25 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 2
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie opowiadała Magdalena Stasiuk, autorka ww. książki.
-
18.11.2024
-
17 min 41 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 1
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie opowiadała Magdalena Stasiuk, autorka ww. książki.
-
15.11.2024
-
19 min 49 s
-
-
W stronę Włoch - IV Festiwal Stawisko - miejsce symbiozy kultur
O IV Festiwalu "Stawisko - miejsce symbiozy sztuki i kultur. W stronę Włoch", który odbędzie się w dniach 17 listopada - 1 grudnia br., w programie mówiła Agata Charuba-Chadryś z Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
-
14.11.2024
-
17 min 56 s
-
-
XVIII Przegląd Filmów Etnograficznych
Filmy polskie i zagraniczne. Twórcy uznani, jak też debiutanci. Współczesność i spojrzenie wstecz, czyli etnografia w filmie, pogrupowana na kilka bloków. Życie emigrantów, tradycyjne obrzędy ludowe różnych narodów i grup etnicznych, wpływ wierzeń na los człowieka i wiele innych ciekawych wątków. W tym szeptuchy - film o niesamowitym zjawisku, jakim jest działalność szeptuch na Podlasiu. Wszystko to w ramach XVIII Przeglądu Filmów Etnograficznych, który od 15 do 17 listopada odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, o czym w programie mówi jedna z organizatorek z projektu "Oczy i obiektywy", Zuzanna Michałek.
-
13.11.2024
-
22 min 32 s
-
-
Fotografie Macieja Piekarskiego w AAN
Negatywy oraz fotografie wywołane, wykonane przez red. Macieja Piekarskiego (1932-1999), historyka sztuki, publicysty, varsavianisty i dziennikarza telewizyjnego, trafiły do zbiorów Archiwum Akt Nowych. Uroczystość odbyła się w 92. rocznicę urodzin autora zdjęć. Obrazy fotograficzne przedstawiają głównie Warszawę z okresu powojennego, na których widoczne są zniszczenia wojenne stolicy i odradzające się życie miasta. Swoją wymową zdjęcia te nawiązują m.in. do wystawy „Warszawa oskarża”, która była prezentowana w 1945 roku w Muzeum Narodowym (za czasów dyrektora prof. S. Lorentza), którego pracownikiem był przez 17 lat Maciej Piekarski.
Niektóre z fotografii były wykorzystywane w publikacjach, inne znajdowały się tylko w prywatnym archiwum ich autora. Zbiór ten do Archiwum Akt Nowych przekazała jego córka, Małgorzata Karolina Piekarska, historyk sztuki (kierownik Działu Zbiorów w Muzeum Niepodległości), pisarka i dziennikarka. Jej intencją jest nie tylko profesjonalne przechowanie unikalnych zdjęć, ale również udostępnienie ich szerszej publiczności, stąd też uzgodnienie z Archiwum, iż będą one umieszczone w formie elektronicznej na stronie internetowej. Część zdjęć Macieja Piekarskiego już jest dostępna na stronie projektu AAN „Zraniona Stolica” (kliknij).
O Ojcu, o fotografiach przekazanych do AAN oraz o znaczeniu archiwalnych pamiątek rodzinnych, w programie mówiła Małgorzata Karolina Piekarska, ofiarodawczyni zbioru red. Macieja Piekarskiego.
-
12.11.2024
-
23 min 14 s
-
-
Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii; wystawa historyczna w Wilnie
W wileńskim Zamku Książąt Litewskich otwarta została wystawa historyczna, opowiadająca o dziejach rodu Paców h. Gozdawa. Na ekspozycję składa się ok. 300 eksponatów, głównie ze zbiorów litewskich, ale również polskich i ukraińskich. Mimo burzliwej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pamiątek, związanych z tą rodziną jest sporo i doskonale one ukazują znaczenie społeczno-polityczne oraz kulturalne rodu. Możemy poznać Paców pod kątem ludzkich historii poszczególnych, najważniejszych postaci, ale również kształtowania się potęgi całej rodziny (w liniach starszej i młodszej), jej znaczenia w dziejach Rzeczypospolitej, a głównie na Litwie. Poza wznoszeniem się Paców w hierarchii społecznej, historia opisuje ich zasługi w dziedzinie gospodarki oraz - co dla autorów ekspozycji ważne - mecenatu artystycznego. Śladów działalności w obszarze mecenatu możemy szukać głównie na Litwie, ale również na terenie całej dawnej I Rzeczypospolitej, jak i w samej Warszawie oraz w Kozienicach w województwie mazowieckim. O wystawie "Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii", która w Wilnie będzie czynna do 26 stycznia 2025 roku, w programie mówiła prof. dr hab. Anna Sylwia Czyż, jej autorka i biografka możnego rodu Paców.
-
05.11.2024
-
20 min 53 s
-
-
O Muzeum Sztuki Nowoczesnej jeszcze raz
O Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w tzw. dniu prasowym, poza Joanną Mytkowską, dyrektorką placówki (która także po niej oprowadza) i Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy, o nowej instytucji kultury w stolicy oraz o jej siedzibie, mówią przypadkowo napotkani widzowie - pierwsi goście Muzeum.
-
04.11.2024
-
21 min 39 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
81 odcinków
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
-
Szybkie wózki
216 odcinkówW audycji „Szybkie wózki”, w której znajdzie się miejsce zarówno dla historii motoryzacji, sztuki i kultury wokół niej, jak i dla nowoczesnych rozwiązań, mobilności oraz biznesowych innowacji.
-
Z Łosiem przez las
317 odcinkówAudycja przyrodnicza, mówiąca o lesie, zarówno pod kątem jego uroków, edukacji ekologicznej, biologii lasu, jak i jego społecznego znaczenia. W programie również o miejscach historycznych, znajdujących się na obszarach leśnych. Audycja powstaje przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie (RDLP Lublin), w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi” i nie tylko.