Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Opowiedz mi, proszę. Chcę usłyszeć o Twojej SADYBIE..." - w „Sekretach Mazowsza", w każdy piątek o godz. 13.30 o warszawskiej Sadybie opowiadają jej obecni lub niegdysiejsi mieszkańcy: ci, którzy się tam urodzili, ci, którzy ją bezgranicznie pokochali, ci, którzy tylko na niej szczęśliwie żyją, ale i ci, którzy bezustannie dla niej pracują. Obchodami 100-lecia Sadyby koordynuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, a medialnie patronuje mu Radio dla Ciebie.
Choć na tę chwilę życia mieszka w innej dzielnicy Warszawy, na Sadybie przebywa niemal codziennie i łączy z tym miejscem wiele swoich działań społecznych. No i ma przyjaciół, którzy nie patrząc na adres, zawsze ją uważają za swoją Sadybiankę. W dzisiejszym odcinku w Parku Ormiańskim, między Blokiem Oficerskim, Szkołą Podstawową nr 115, a Fortem rozmawiamy z Katarzyną (Kasią) Szczepaniak.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (731)
-
Koszajec k. Brwinowa Dożynki i Fundacja "Wieświejak"
W sobotę 31 sierpnia we wsi Koszajec (gm. Brwinów, pow. pruszkowski) odbędą się dożynki, organizowane przez Fundację "Wieświejak", zajmującą się wspieraniem obszarów wiejskich; w programie o idei i atrakcjach dożynek oraz o projektach Fundacji mówiła Anna Łukawska-Adamczyk, prezes Zarządu Fundacji "Wieświejak"
-
26.08.2024
-
22 min 17 s
-
-
"Król i Caryca", wędrowanie po dworach - spotkanie z Haliną Rowicką
Spektakl Teatru Klasyki Polskiej „Król i Caryca” składa się z wybranych fragmentów interesujących, a niekiedy wstrząsających listów Katarzyny II, carycy Rosji i Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. W życiu połączył ich romans, poznali się, gdy nie wiedzieli oboje, że kiedyś zasiądą na tronach Rosji i Polski. Ona jako skromna Szczecinianka, on jako jeszcze Antoni Poniatowski. Listy tych dwojga bohaterów historycznych w tomach pt. Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami (1764-1796), w przekładzie Krystyny Zaleskiej, a pod redakcją naukową prof. dr hab. Zofii Zielińskiej, najwybitniejszej znawczyni epoki Polski XVIII wieku, a szczególnie Sejmu Wielkiego i króla, wydało Muzeum Łazienki Królewskie. Z tych tomów, wyboru fragmentów listów dokonała Halina Rowicka, pisząc scenariusz sztuki i wcielając się w rolę carycy, a reżyseruje Jerzy Zelnik, odrywający postać króla.
Terminarz najbliższych przedstawień jest tu: https://teatrklasykipolskiej.pl/repertuar/krol-i-caryca/.
A w programie Polskiego Radia RDC Halina Rowicka z Piotrem Łosiem, mówiła zarówno o spektaklu, jak też o wycieczce przyjaciół z kręgu potomków polskich ziemian po krańcach Mazowsza od strony wschodniej oraz po tzw. Południowym Podlasiu.
-
23.08.2024
-
25 min 17 s
-
-
O rekonstruowaniu życia ludności cywilnej z różnych okresów historii końca XIX i pierwszej połowy XX wieku
Piotr Łoś gościł grupę rekonstrukcyjną "Rajski Ptak" z Tłuszcza w składzie:
- Krystyna Gostyńska
- Ewa Sobolewska
- Nina Gostyńska
-
22.08.2024
-
28 min 08 s
-
Pensjonaty w historycznym Konstancinie
O kilku willach w Konstancinie-Jeziornie, które w historii pierwszej połowy XX wieku pełniły funkcje pensjonatów podmiejskich, jak też o ludziach je zamieszkujących, w programie opowiadała Elżbieta Rydel-Piskorska z PTTK Oddział Warszawski i mieszkanka Konstancina.
-
20.08.2024
-
25 min 28 s
-
-
Dawny Gostynin i plany otwarcia Muzeum Ziemi Gostynińskiej
O dziejach Gostynina, historycznej ziemi gostynińskiej, jak też o planach utworzenia Muzeum Ziemi Gostynińskiej jako Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, w programie mówił Tomasz Paszkiewicz, publicysta i regionalista.
-
19.08.2024
-
23 min 58 s
-
-
O tajnikach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
O tajnikach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego opowiedziała Katarzyna Kozłowska.
-
14.08.2024
-
19 min 33 s
-
-
O corocznym cyklu artystycznym Bogusława Lustyka "Barykady"
Gośćmi audycji byli: Bogusław Lustyk, Blanka Wyszyńska-Warczak, Barbara Bielecka-Woźniczko
-
13.08.2024
-
18 min 41 s
-
-
Muzeum w Wilanowie | Paulina Szulist-Płuciniczak
Gościem audycji była: Paulina Szulist - Płuciniczak, Kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej w Muzeum w Wilanowie
-
12.08.2024
-
17 min 11 s
-
-
400-lecie Zamku Ujazdowskiego
O cyklu oprowadzań historycznych i architektonicznych z okazji wyjątkowej rocznicy, najbliższe (11 sierpnia o godz. 12:00) poprowadzi Ewa Gorządek - historyczka sztuki, kierowniczka działu projektów artystycznych, kuratorka Magazynu Studyjnego Kolekcji i licznych wystaw.
-
09.08.2024
-
19 min 59 s
-
-
Dni Węgrowa
O Dniach Węgrowa (10-11 sierpnia) oraz o wydarzeniach opowiadała Katarzyna Zabadała, dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury.
-
08.08.2024
-
11 min 56 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
481 odcinków
-
Historia bez tabu
12 odcinkówW tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
-
Łosiowisko
611 odcinkówHistoria, tradycje, kultura Mazowsza.
-
Grać z Chickiem Corea'ą na cztery ręce. Hiromi Uehara w wywiadzie dla RDC
1 odcinek