Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O 20. Festiwalu „Skrzyżowanie kultur” opowiedział Maciej Szajkowski, współzałożyciel i muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa, projektu R.U.T.A, członek Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu „Skrzyżowanie Kultur”.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4106)
-
Piotr Stankiewicz
Gość: Piotr Stankiewicz – filozof (stoik), o roli edukacji w życiu każdego człowieka
-
14.10.2024
-
14 min 49 s
-
-
Wojciech Brewka
O retrospektywie, wystawie z okazji kolejnych 10 lat twórczości, nowym muralu na Ursynowie i aukcji obrazu na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę opowiadał artysta Wojciech Brewka.
-
14.10.2024
-
16 min 39 s
-
-
Radomir Wit | „Sejm Wita Wszystkich. Czas na głos młodych”
Radomir Wit o książce „Sejm Wita Wszystkich. Czas na głos młodych”
-
14.10.2024
-
17 min 06 s
-
-
Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga
„Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga” to cykl prezentacji twórczości wybranych uznanych poetów. Twórcami projektu są Janusz Kukuła – reżyser i wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Adam Strug – śpiewak, kompozytor, popularyzator muzyki tradycyjnej. Podczas projektu zrealizowane zostaną trzy wieczory Teatru Poezji: pierwszy z poezją Skamandrytów, drugi z poezją Konstandinosa Kawafisa oraz trzeci z poezją Pawła Hertza. Pierwszy wieczór pod tytułem „»Obudzić przeszłość, jak się budzi miłość«. Poeci »Skamandra«” odbędzie się 18 października o godz. 20.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie. W pierwszej części spotkania Janusz Kukuła oraz Adam Strug przedstawią sylwetki sześciu poetów: Juliana Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego, Jarosława Iwaszkiewicza oraz Stanisława Bielińskiego. W drugiej części spotkania wiersze przeczytają wybitni polscy aktorzy: Grażyna Barszczewska oraz Krzysztof Wakuliński. Ich występowi towarzyszyć będzie muzyka Adama Struga, któremu akompaniować na buzuki będzie Filip Wika.
Na Teatr Poezji zapraszał Adam Strug.
Projekt sfinansowano ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU.
-
13.10.2024
-
16 min 32 s
-
-
13 października - Dzień Dawcy Szpiku
Dzień Dawcy Szpiku obchodzony jest 13 października, czyli w miesiącu Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. To święto wszystkich Dawców Szpiku i leczenia nowotworów krwi. Jest obchodzone w Polsce od 2002 roku. Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku kostnego od zgodnego Dawcy jest często jedyną szansą na zdrowie i drugie życie Pacjenta. Fundacja DKMS od lat buduje bazę Dawców Szpiku – im większa jest liczba osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych Dawców, tym większe są szanse na znalezienie ,,bliźniaka genetycznego’’. O idei dawstwa szpiku, dlaczego jest to tak ważne z perspektywy dawcy i pacjenta oraz jak można zostać dawcą - Natalia Banasik, koordynatorka ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS
-
13.10.2024
-
19 min 36 s
-
-
Koncert RITMOS SUBCONSCIENTES Marity Albán Juárez z zespołem
W nawiązaniu do tradycji przedwojennych księgarni, w których nierzadko stały pianina i odbywały się kameralne koncerty, Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na koncert „Ritmos Subconscientes” Marity Albán Juárez z zespołem. Ten niezwykły spektakl łączący muzykę z literaturą odbędzie się już w najbliższy piątek 18 października o godz. 19.00 w księgarni PIW-u przy ul. Foksal 17 w Warszawie. „Ritmos Subconscientes” to zbiór utworów - głównie autorskich kompozycji muzyków zespołu Marity Albán Juárez, inspirowanych wątkami literackimi i pełnymi odniesień do fonosfery cortazarowskiego świata, a jednocześnie hołd dla argentyńskiego pisarza. W swoich dziełach Julio Cortázar włączył jazz nie tylko jako temat, ale także jako styl, wykorzystując rytm i improwizację jako oś swojego pisania. Wydarzenie zainauguruje cykl spotkań muzycznych w księgarni PIW-u odwołujących się do literatury. Całkowity dochód ze sprzedaży książek w dniu koncertu – w księgarni stacjonarnej i internetowej – zostanie przekazany na pomoc ofiarom powodzi.
Goście:
Marita Albán Juárez, Tomasz Kaliński z Państwowego Instytutu Wydawniczego-
13.10.2024
-
29 min 18 s
-
-
12. Festiwal Kultury Bez Barier: MOŻESZ, co chcesz!
Zbliża się 12. Festiwal Kultury Bez Barier: MOŻESZ, co chcesz! To ogólnopolskie święto różnorodności i inkluzywności, które pokazuje, że kultura może być dostępna dla każdego, a co to znaczy opowiedziała Anna Cygankiewicz.
-
12.10.2024
-
21 min 04 s
-
-
"Historia jednej sceny" Cezarego Polaka | "Siedem życzeń"
"Historia jednej sceny" Cezarego Polaka, co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny.
O kulisach powstawania młodzieżowego serialu telewizyjnego "Siedem życzeń"–nakręconego w 1984 roku, w reżyserii Janusza Dymka według scenariusza Macieja Zembatego i Andrzeja Kotkowskiego.
-
12.10.2024
-
10 min 32 s
-
-
II Kongresie Inclu(vi)sion
O II Kongresie Inclu(vi)sion: nowej wizji otwartego rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami mówił Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja.
-
12.10.2024
-
18 min 57 s
-
-
O Uśpionej Księgarni, która jest „otwarta dla słów i ludzi. Dla dzieci i dorosłych”
Za projekt jest odpowiedzialny m.in. Tomek Januchta, kontrabasista operowy. W studiu również muzyk Heniek Małolepszy, który obok w lokaliku po "spożywczaku" będzie prowadził klub "kultury warszawskiego folkloru" z książkami, informacjami o praskich imprezach zabytkach, czytaniem Wiecha - to w kamienicy, w której prowadził sklep mieszczą się obie instytucje.
-
12.10.2024
-
22 min 46 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
„Miałem dobre wzorce”. Marcus Miller w ekskluzywnym wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
29 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Historia bez tabu
12 odcinkówW tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.