Władysław Gołąb, prezes TOnO spoczął na Cmentarzu w Laskach
Władysław Gołąb - wieloletni prezes Towarzystwa Opieki Nad Ociemniałymi - spoczął na Cmentarzu w Laskach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez kardynała Kazimierza Nycza w parafii świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej.
Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślał podczas eucharystii, że żegnamy człowieka dobrego i oddanego potrzebującym. -
Oddany był ludziom i rodzinie, ale przede wszystkim niewidomym i oddany Laskom aż do końca. Niech dobry Bóg przyjmie go do swojej chwały i niech błogosławiona Matka Róża Czacka go tam zaprowadzi, aby także dla niego dzisiaj zmartwychwstał Pan- mówił hierarcha.
Przez Krzyż do NiebaDuszpasterz niewidomych, ksiądz prałat Andrzej Gałka w homilii zaznaczył, że powołaniem życia Władysława Gołąba, była droga "przez Krzyż do Nieba". -
Nadeszła godzina, kiedy nasz brat i przyjaciel świętej pamięci Władysław, po długim, pełnym miłości i dobroci życiu odchodzi do Ojca. To jego odchodzenie, na wzór Jezusa, było odchodzeniem „przez Krzyż do Nieba". Usłyszał te słowa po raz pierwszy w Laskach i z tych słów uczynił dewizę swojego życia. Wszystko, co czynił, było na chwałę Ojca - zaznaczył duszpasterz.
Dodał , że "fundamentem życia prezesa seniora była wiara". -
Wiara, która pozwoliła przyjąć cierpienia utraty wzroku. Wiara, która sprawiła, że z utraty wzroku nie zrobiłeś tragedii, ale utrata wzroku skierowała twoje życie, myślenie i miłość na środowisko ludzi tobie podobnych. Byłeś jednym z nich, a jednocześnie byłeś jednym z najważniejszych dla nich - ks. Gałka.
Pierwszy niewidomy adwokatWładysław Gołąb był pierwszą osobą niewidomą w Polsce, która uzyskała uprawnienia adwokata. Urodził się 12 kwietnia 1931 r. w Sulejowie w województwie łódzkim. W czasie II wojny światowej, w wyniku wybuchu miny, stracił wzrok. W 1955 roku zdał egzamin adwokacki i uzyskał uprawnienia adwokata - jako pierwsza osoba niewidoma w Polsce. Od końca lat 50. współpracował z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. W 1973 roku wszedł do zarządu, a w 1975 roku wybrano go na prezesa Towarzystwa, którym był do 2015 roku.
Był jednym z bliskich współpracowników bł. m. Czackiej w ostatnich latach życia. Był też duchowym spadkobiercą Dzieła Lasek, stworzonego przez Matkę Elżbietę, księdza Włodzimierza Korniłowicza i księdza Antoniego Marylskiego. Przyczynił się do szerokiego rozwoju tego ośrodka, między innymi poprzez budowę infrastruktury, powstania Szkoły Podstawowej Specjalnej w Rabce-Zdroju, Domu Małego Niewidomego Dziecka w Warszawie, a także licznych obiektów w Laskach.
Gołąb był również członkiem prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych (1969-1973) oraz prezesem Zarządu Głównego Związku Ociemniałych Żołnierzy RP (1997-2008). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2012). Zmarł 31 stycznia w wieku 91 lat.