Boimy się tych siedmiu minut od momentu, kiedy łazik wchodzi w atmosferę. To siedem minut terroru - inżynier NASA Artur Chmielewski przybliżył w "Poranku RDC" szczegóły misji łazika Perseverance, który ma dziś wylądować na Marsie. Wydarzenie będzie można śledzić w planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
RDC
- Najmniejszy problem ze spadochronem, wyjęciem kół, odpaleniem tylnej powierzchni, płyty termicznej - w ciągu siedmiu minut może sprawić, że zamiast pięknego łazika będziemy mieli czołg po kontakcie miną. Mam nadzieję, że tak nie będzie. Trzymajcie kciuki - mówił w rozmowie z Radiem dla Ciebie inżynier, menadżer projektów kosmicznych w Laboratorium Napędu Odrzutowego Centrum NASA Artur Chmielewski.
- Każdy błąd może być krytyczny i zakończyć misję - podkreśliła w "Poranku RDC" Aleksandra Bukała - dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej.
Specjaliście przekonują, że za dwadzieścia lat na Marsa poleci człowiek. Wiemy, że na Marsie jest woda, sprawdzamy czy było tam życie - dodała Bukała. - Chcemy lepiej poznać Marsa, jego klimat, historię geologiczną, także z myślą lotach załogowych. Są plany założenia załogowej bazy na Marsie w okolicach roku 2040 - zaznaczyła.
Lądowanie łazika Perseverance na Marsie od 20:30 (samo lądowanie planowane jest ok. 21:30) będzie można śledzić w planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Szczegóły dotyczące rezerwacji bezpłatnych wejściówek - TUTAJ.
Miejsce, w którym wyląduje łazik, czyli krater Jezero, nie jest przypadkowe - mówi nam dr Piotr Wilk z CNK. - To jedno z takich miejsc, w których te ślady dawniej płynącej wody są szczególnie wyraźne - tłumaczy.
- Będziemy mieli podgląd na to, co dzieje się w centrum kontroli NASA. Będziemy na bieżąco śledzić wydarzenia. Kiedy łazik będzie wchodził w atmosferę Marsa, nie będzie z nim przez chwilę kontaktu - wyjaśnia Mateusz Borkowicz z CNK.
Centrum Nauki Kopernik będzie też prowadzić transmisję na swoim kanale YouTube. Wydarzenie omówi Artur Chmielewski.
Łazik Perseverance wysłany w przestrzeń kosmiczną przez NASA dotrze do celu 18 lutego w ramach misji o nazwie Mars 2020. To następca łazika Curiosity, który nadal jeździ po Marsie. Celem badań Perseverance będzie krater Jezero. Jest to duży krater uderzeniowy o średnicy 49 km. Naukowcy sądzą, że dawno temu znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody. Wymiary Perseverance wynoszą 2,7 na 2 na 2,2 metra, a jego masa startowa to 1025 kg. Będzie zasilany generatorem radioizotopowym o mocy 110 watów.
Cel misji
Jako naukowe cele misji wskazano badania zamieszkiwalności Marsa, czyli identyfikacja dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego, poszukiwanie biosygnatur - oznak potencjalnego dawnego życia mikrobiologicznego, badania próbek gruntu, analizy dla przyszłej misji załogowej - test produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery. Perseverance ma też przetestować drona – sprawdzić czy można efektywnie latać tymi urządzeniami w rzadkiej atmosferze planety.
W okresie przygotowywania misji otrzymano prawie 60 propozycji instrumentów naukowych do zamontowania na łaziku, z których wybrano siedem. Są to spektrometr fluorescencyjny w zakresie rentgenowskim, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu, spektrometr ultrafioletowy. Są też dodatkowe kamery oraz – po raz pierwszy w przypadku próbników marsjańskich – dwa mikrofony.
Jak długo potrwa misja?
Łącznie w ramach misji Mars 2020 na Marsie znajdzie się aż 25 kamer. 19 z nich będzie pracować na łaziku, 3 na osłonie podczas lądowania, 1 na module lądowania, dwa na dronie. Do łazika przytwierdzono także czip, zawierający prawie 11 milionów imion, które można było nadsyłać w ramach kampanii promocyjnej NASA.
W komunikacji z Ziemią łazikowi pomogą sondy orbitalne MAVEN i Mars Reconnaissance Orbiter. Projekt Mars 2020 kosztował 2,4 miliarda dolarów, a dalsze koszty jego prowadzenia szacowane są na 300 milionów dolarów. Podstawowy czas misji to jeden rok marsjański, na który składa się 687 dni ziemskich.
Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.