Wiadomości
Udostępnij:
Zmarł Andrzej Wajda. Wybitny reżyser miał 90 lat
-
10.10.2016 17:00
-
Aktualizacja: 14:01 15.08.2022
W niedzielę wieczorem zmarł Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów. Jego ostatni film to "Powidoki". - Zrobiłem film, który mówi, że ingerowanie w sztukę to nie jest zadanie dla władzy - powiedział Wajda w wywiadzie dla PAP.
PAP
- Każdy kolejny film Andrzeja Wajdy był pozycją obowiązkową - mówiła w "Poranku RDC" pisarka i biografka gwiazd Marta Sztokfisz.
00:00 / 00:00
Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego i Łódzkiego, a także Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. od 1994 roku należał do honorowych członków francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przyznano mu także tytuły honorowego obywatela Warszawy, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Łodzi, Opola, Radomia i Suwałk.
Andrzej Wajda otrzymał także wiele odznaczeń państwowych, w tym to najważniejsze, czyli Order Orła Białego. Był również laureatem zagranicznych orderów; uhonorowały go m.in. rządy Bułgarii, Francji, Włoch, Węgier czy Japonii.
Ostatni film Andrzeja Wajdy, który miał premierę we wrześniu na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni i który w przyszłym roku będzie reprezentował polskie kino na Oskarach to "Powidoki". Jego bohaterem jest malarz Władysław Strzemiński (1893-1952), pionier awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w., teoretyk sztuki, pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Strzemińskiego). Artysta, który sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Nie pozwalając, by polityka wkraczała do jego twórczości, Strzemiński realizował własną drogę artystyczną, niezgodną z wytycznymi PZPR. Główną rolę w "Powidokach" gra Bogusław Linda. Na końcu filmu rozbrzmiewa piosenka: "Ukochany kraj, umiłowany kraj".
Andrzeja Wajdę wspominała w "Markowym Programie" Anna Wróblewska.

Informację o śmierci Wajdy udostępniły w mediach społecznościowych - na Facebooku, Twitterze - m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Festiwal Filmowy w Gdyni, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Obywatele Kultury, Tygodnik Powszechny, Gildia Reżyserów Polskich, Legalna Kultura, Warszawski Festiwal Filmowy, Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej oraz portal culture.pl.
Kondolencje złożyło także Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Kancelaria Prezydenta.
Żoliborz opłakuje mistrza
- Odszedł nie tylko wybitny reżyser, ale przede wszystkim nasz przyjaciel i sąsiad - tak o Andrzeju Wajdzie powiedział Krzysztof Bugla, burmistrz warszawskiego Żoliborza. Jak wspomniał, reżyser mieszkał na Żoliborzu Oficerskim oraz aktywnie uczestniczył w życiu dzielnicy.
00:00 / 00:00
Radomskie wspomnienia
- Jesteśmy zaszczyceni, że Andrzej Wajda mieszkał w Radomiu – powiedział prezydent Radosław Witkowski. Jak przyznał, to wielka strata dla świata filmu, nie tylko rodzimego, ale również światowego. - O Radomiu mówił zawsze ciepło i z sentymentem – wspominał.
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
Źródło:
PAP
Autor:
RDC