Wiadomości
Udostępnij:
Premier Ukrainy zapowiedział współpracę z Czechami w przemyśle zbrojeniowym
-
16.07.2024 22:46
-
Aktualizacja: 22:40 16.07.2024
Wtorek 16 lipca to 872. dzień wojny w Ukrainie. Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział we wtorek budowę w kraju nowej fabryki amunicji i produkcję karabinów szturmowych we współpracy z Czechami. Szmyhal przebywał z roboczą wizytą w Pradze, gdzie spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrem Fialą.
„Dziś na naszym wspólnym spotkaniu skupiliśmy się na takich kluczowych kwestiach, jak wsparcie obronne i współpraca wojskowo-techniczna, współpraca rządowa przy projektach odbudowy Ukrainy, polityka zagraniczna i współpraca gospodarcza, współpraca w sferze humanitarnej, medycyna i szereg innych obszarów” - oświadczył premier, cytowany przez ukraińskie media.
Szmyhal dodał, że rozmawiał z premierem Fialą o dostawach broni dla ukraińskich wojsk, szkoleniu i rehabilitacji ukraińskich żołnierzy oraz o nowych wspólnych projektach w sferze zbrojeniowej.
W szczególności, według Szmyhala, po podpisaniu we wtorek umowy między czeską firmą Sellier & Bellot i Ukroboronserwisem zostanie zbudowana w Ukrainie fabryka amunicji. Druga umowa, podpisana między koncernem Czeska Zbrojovka i odpowiednią ukraińską spółką, przewiduje produkcję karabinów szturmowych Colt CZ w Ukrainie.
The 🇺🇦🇨🇿 consultations in Prague ended with the signing of a number of important documents in the areas of joint arms production, medicine, energy cooperation and the exchange of experience. We outlined the contours of our strategic alliance in a joint statement. These are the… pic.twitter.com/j2jGy3WW1l
— Denys Shmyhal (@Denys_Shmyhal) July 16, 2024
„Mamy dobre perspektywy i nadzieję na wspólne projekty produkcji amunicji na terytorium Czech lub w bezpiecznych lokalizacjach na Ukrainie. A także na wspólną naprawę śmigłowców typu Mi na terytorium Republiki Czeskiej” - zaznaczył Szmyhal.
Ze swojej strony premier Fiala oznajmił, że jednym z obszarów współpracy może być również modernizacja i budowa nowych bloków w elektrowniach jądrowych, w szczególności Czechy mogą dostarczać komponenty do elektrowni.
Przedstawiciele władz Ukrainy i Czech podpisali we wtorek szereg umów i memorandów m.in. w dziedzinie spraw wewnętrznych, opieki zdrowotnej, energetyki i obrony.
Ponad 1500 osób skazano za opuszczenie jednostki wojskowej
Samowolne opuszczenie jednostki wojskowej jest najczęstszym przestępstwem popełnianym przez ukraińskich żołnierzy; w zeszłym roku skazano za nie 1577 wojskowych, w tym 30 kobiet - poinformował we wtorek prezes Sądu Najwyższego Stanisław Krawczenko.
„Spójrzmy na jawne dane z dotychczasowych raportów statystycznych Państwowej Administracji Sądowej. W 2023 roku 1577 wojskowych zostało skazanych, z czego 30 to kobiety. Według danych jest to najczęstsze przestępstwo, ponieważ stanowi 61 procent wszystkich skazanych za przestępstwa wojskowe (przeciwko służbie wojskowej - PAP)” - podkreślił Krawczenko w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.
Według prezesa Sądu Najwyższego, 37 osób zostało skazanych w ubiegłym roku za utratę mienia wojskowego. W tym samym okresie 35 osób otrzymało wyrok za naruszenie zasad obchodzenia się z bronią, 113 za dezercję, a 32 za uchylanie się od służby wojskowej poprzez samookaleczenie.
„Ogólnie rzecz biorąc, według statystyk, liczba wyroków skazujących za przestępstwa w stanie wojennym w 2023 roku była znacznie wyższa niż w 2022 roku: odpowiednio 2585 i 1490. Są to wyroki, które stały się prawomocne” - powiedział Krawczenko.
Czytaj też: Prezydent Ukrainy: potrzebujemy 25 systemów Patriot, aby uniemożliwić rosyjskie ataki
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: